Hmm...
Ett av FireFox stora problem, som jag ser det, är att olika tillägg bryter ihop lite då och då i samband med uppgraderingar. Ibland lyckas man dessutom få in kombinationer av tillägg som tillsynes påverkar varandra
Iofs inte FireFox skuld oftast, men ändå.
Att någonting i FireFox börjar sluka all tillgänglig CPU-kraft (och får markören att bete sig som en snigel, och hindrar all verksamhet på burken) är ett ganska vanligt fenomen för mig - i mitt fall i samband med att jag stänger ner webbläsaren (dess process blir kvar och slukar CPU) eller i samband med att jag låter datorn vila en stund (i t.ex. Vänteläget). När detta händer har den "permanenta" lösningen i samtliga fall varit att inaktivera alla tillägg och starta om datorn, och efter det bara slå på tilläggen ett och ett efter behov. (att bara döda firefox-processen via aktivitetshanteraren hjälper också iofs, men bara tillfälligt eftersom rutinmässigt processdödande inte är sådär jätterekommendabelt om man vill ha en långsiktigt frisk och pigg maskin)
Till slut kommer det nya uppgraderingar, och eftersom "CPU-Slukar-problemet" kommer och går mellan, som jag tycker mig märka, olika uppdateringar så funkar det emellanåt bra, men ibland får man finna sig i att börja härja med tilläggen igen.
För mig är det priset jag får betala för att utnyttja FireFox med *många* tillägg på XP Professional...