Jag vet hur man faxar iväg ett fax med windows inbyggda program men går det även att ta emot fax i datorn?
Måste man ha nått extra program för detta eller har windows något inbyggt för detta med?
Jag kommer varken få eller skicka mycket fax men ibland behövs det iallafall. Är det kanske mer prisvärt att köpa en stationär fax eller att signa upp på en FaxToMail tjänst?
jag vet inget om inbyggda eftersom jag brukar använda Office-grejjen... men om det går att skicka så går det väl att ta emot?! :) ...funkar skitbra det iaf, bilderna blir i tif-format och man tittar på dom med den vanliga bildvisaren, den heter väl dessutom nånting med "bild och fax-visaren"...
Räcker det med att ha sladden i datorn och så kommer faxen automatiskt? Var hamnar det isåfall? Hur vet den om det rä ett fax eller ett samtal som kommer?
Jag har någon gång tagit emot fax med modemet till datorn. Det var när jag ville ha ett registerutdrag ur bilregistret. Jag har för mig att programmet ingick i windows. Jag fick faxet som en tiff-bild. Tyvärr var det länge sedan (vem använder fax idag?), så jag kommer inte ihåg särskilt många detaljer. Men det bör ju ha varit med windows egna program. Pröva att låta någon faxa till dig när du har det programmet igång.
Men hur tas de emot? Hur vet datorn att det är ett fax som kommer?
Modemet kommer tolka det som ett fax. Du ska givetvis inte svara när faxaren ringer upp dig. Faxen i andra änden, kommer kommunicera med ditt modem, och därmed kommer modemet och faxmaskinen överens om att det är ett fax. Fast om någon just då har ringt för att tala med dig, kommer denne mötas av konstiga signaler i luren. Pröva att ringa ett faxnummer, så får du höra hur det kan låta.
Nu har man väll oftast inte fax och telefon på samma linje men har man det och svarar innan modemet och avsändarfaxen kommit överens så möts man alltså av det där tjutet och faxet levereras inte, inte ens när man lagt på?
Har man tänkt sig att använda fax regelbundet, har man självklart en separat linje för faxen. Vad som händer med faxet om man svarar innan handskakningen är klar, vet jag inte. Jag har bara använt modemet tillfälligt för detta, och då visste jag att det var en fax som ringde mig.
Det jag tankte alltsa. Var att du skaffar ett SkypeIn nummer, pa det kan du ta emot fax. Och sen har du ditt vanliga SkypeIn nummer som du kan ta emot samtal pa, under tiden.
Har för mig man fick installera den separat om man inte tog fullständig installation dårå. Jag har den inte installerad nu eftersom jag inte kan faxa med min dator (inga comportar till modemet), men jag tror det fanns nånstans i menyn, t ex om man i Word tog "skriv ut" och sedan valde fax