Har ett ganska märkligt problem i Outlook. När jag loggat in och ska skicka ett mail fungerar allt, förutom själva ämnesrutan där mailet i sig ska stå, där kommer istället ett rött kryss upp, ett sånt som visas istället för bilder ibland. Adress och dylikt går dock att fylla i, och när man skickar det kommer "Sidan kan inte visas" upp. Någon som har en aning om vad som kan vara fel?
Det är Outlook det handlar om va? Dvs inte express eller någon webaccess?
Okkido skrev:
Thunderbird ar gratis.
Och? :q
Okkido skrev:
Snarare att byta radiokanal nar du ar ute och kor. :)
Du menar så att man får lyssna på en kanal som man kanske inte vill lyssna på?
Inget ont om Thunderbird, jag använder den själv ibland men det är inte det frågan handlar om. Det handlar om att få bukt med ett problem i ett program, inte ett alternativ till ett program.
Men det ar val inget fel att Compusa tipsar om ett annat program? Han har knappast nagra vinstintressen eller tjanar nagot pa att tipsa folk om Thunderbird.
Compusa svarade som forsta person att han garna hjalpte till att forsoka losa problemet, men hade tyvarr ingen aning vad det berodde pa.
Att han da vid ett senare tillfalle tipsar om ett annat program ar det val inget konstigt med?
Men du vet kanske mer an vad jag vet. Du kanske vet att Lizard King redan kanner till Thunderbird och inte vill anvanda Thunderbird, eller nagon annan anledning som gor att han ar fast vid Outlook och inte har mojlighet att byta till ett "battre" program. (Jag antar att Compusa tycker Thunderbird ar battre an Outlook med tanke pa att han rekommenderar det)
SirPeter skrev:
Och det gör att problemet i Outlook försvinner?
Nej. Problemet i Outlook forsvinner inte om Lizard King betyder programvara. Daremot forsvinner Lizard Kings problem, och eftersom Lizard King inte sagt nagot annat sa anser bade jag och Compusa att Thunderbird skulle kunna vara ett bra alternativ.
SirPeter; Du verkar vara skolad av en strang magister som lart dig att enbart svara pa tilltal?
Ibland kan basta losningen vara att utforska lite pa egen hand?
SirPeter skrev:
Du menar så att man får lyssna på en kanal som man kanske inte vill lyssna på?
Ja, jag tyckte det hade lika mycket relevans som:
SirPeter skrev:
Rekommenderar du folk att byta bilmärke om de får punktering på sin bil med?
Och det gör att problemet i Outlook försvinner? :l
Rekommenderar du folk att byta bilmärke om de får punktering på sin bil med?
Ja, om man kan få en helt ny bil gratis som är minst lika bra, så hade jag gjort det ja. Nej, allvarligt talat så tycker jag din jämförelse är fånig. Han får gärna behålla outlook och lösa problemet där. Jag ställde en öppen fråga riktad mot Lizard King och vad han vill göra är upp till honom. Jag har själv inget emot outlook, däremot använder jag själv (sedan ett bra tag tillbakas) thunderbird.
Förövrigt har Okkido redan skrivit precis det jag tänkte skriva. :h
Av någon jävla anledning fungerar inte Print Screen, men det finns egentligen inte så mycket att inte förstå. Under "Bifogade filer"-knappen där själva innehållet i mailet skall stå, är det grått och ett kryss visas uppe i det vänstra hörnet, en sån där som visas när en bild inte finns. Och om jag trycker på skicka, får jag 404-felsida. Det fungerar på de andra datorerna, så det är något skit på just den här datorn.
Vilda gissningar.
Du tittar på posten i html och av någon anledning har HTML blivit klassat som osäkert?
verktyg->alternativ->epostformat ändra till "plain text"
Standardfelsökning:
1. Kör SCANPST.EXE (!!!!rätt språk!!!)
2. Testa att starta outlook i "felsäkert läge"
start-> kör outlook /safe
2.B OM safe läget fungerar så kan det vara gamla hederliga outcmd.dat. Den filen korrumperas ibland, kan ge de konstigaste fel. Sök efter och radera filen. ähh, föresten om du använder outlook 2000+ så finns det fler .dat filer som kan korrumperas. Googla efter outcmd.dat
3. Omregistrera outlook (lågbudgetominstallation....)
start-> kör outlook /Unregserver
följt av
start-> kör outlook /regserver
264 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25