Efter att jag hade editerat dokumentet och ändrat lite smågrejer så sparade jag den och då blev filen 73 MB.
Efter att ha ändrat lite mer och sen sparat igen så steg filstorleken till 98 MB.
Dokumentet innehåller en del stora bilder (A4-storlek) så 25 MB SKULLE kunna vara rimligt. Men jag har inte lagt in fler bilder eller nåt sånt. Allt jag har gjort är att formatera om alla rubriker.
I äldre versioner av Word (och det kanske är så fortfarande?) så var det så att ändringar man gjorde "lades till" i dokumentet istället för att allting sparades "från början" så att säga. Detta för att det skulle gå snabbare att spara dokument, helt enkelt.
Prova istället "Spara som..." och se om dokumentet blir mindre.
Om du lagt in Jpegbilder så kan dom göra att dokumentet blir väldigt stort även fast bilden i sig inte är så stor filmässigt ifrån början. Spara om Jpegbilderna och se om det hjälper.
Snabbspara ska inte påverka detta. Snabbspara lägger bara till det man ändrar på slutet, det gör inte kopior av bilder i dokumentet (Ska inte göra det iaf)
282 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.df76c93f