Jag beställde en hoper prylar för ca 3000 kr och betalade i förskott för 8 dagar sedan. Sedan dess har jag inte hört ett ord från Whynoi och de svarar varken i telefon eller på e-post.
Tackar för informationen. Jag har seriöst funderat på att köpa produkter från dem, just därför att jag vill ha en så tyst dator som möjligt. Får nog se mig om efter alternativ.
Drygt en månad sedan inbetalningen och jag har fortfarande inte hört någonting från företaget. I dag har de publicerat följande på hemsidan.
2004-03-18:
Bästa kunder,
Vi har under några veckors tid haft svårt att leva upp till våra löften och vi vill be om ursäkt för att vi gjort många av er besvikna. En av anledningarna till detta är att vår mailserver slutat fungera och som ni vet så kommer en olycka sällan ensam, flera motgångar har uppstått i spåren av detta.
Nu vill vi informera alla som drabbats om detta för att minimera vidare problem. Alla ni som beställt produkter kommer att få dom så snart som möjligt förutsatt att ni fortfarande vill ha dom och är det någon som vill ha återbetalt istället för produkter är det givetvis inga problem. Vi kommer inte åt vår mail för tillfället men hoppas göra det inom kort. Vi ber helt enkelt om er förståelse och ert tålamod. Vi kommer att lösa alla problem som uppstått även om det tar längre tid än vanligt.
För att göra avbeställningar/ändringar i beställningar ber vi er använda vårt nya formulär för detta istället för att skicka e-post, genom att använda detta kommer vi kunna behandla alla ärenden betydligt snabbare.
Med vänliga hälsningar
/whynoi.se
Jag vet inte om jag tror på att de haft mailproblem i en och en halv månad, men chansen att få tillbaka sina pengar ter sig i alla fall större nu. Hade de bara meddelat detta tidigare hade jag sluppit polisanmäla dem.