*Fel på varan?
[..]
- När varan inte överensstämmer med avtalet:
Grundprincipen är att en vara är felaktig om den inte stämmer överens med vad du och säljaren kommit överens om.*
Självklart ska du klaga.
3 svar · 292 visningar · startad av Jymdis
Hej!
I augusti månad köpte jag en tv, av modell ganska billig på OnOff i Kristianstad. Försäljaren prata lite mumbojumbo men nånting jag var noga att fråga och höra var om det var en stereo-tv jag köpte. Och enligt försäljaren var det d.
När jag idag gick in på Thomsons hemsida för att kolla upp ett annat problem (det verkar vara den enda tv som inte pallar att visa färg ifrån ett tv-ut grafikkort särskilt eftersom videon att spela in i färg) så såg jag till min häpnad att den var mono.
Min fråga är nu, det är med är 30 dagar sen (öppet köp), har jag rätt att byta TV? Att få pengarna tillbaka? Om inte, borde jag klaga ändå?
mvh
Andreas
*Fel på varan?
[..]
Självklart ska du klaga.
Du ska klaga och inte ge dig förrän du får den utbytt. Vägrar dem är det bara att berätta att du går till ARN, men du ska inte säga att du går till arn och sedan gå ut. Då kan de inte vända sig så snabbt utan du ska väva in arn i dialogen och fortsätta klaga ett tag. Det brukar få dem att mjukna.
Jag har kollat upp lite nu också, på garantibeviset står det att det är en stereo/nicam men på deras hemsida står det att det är en mono. Hemsidan kan ju ha fel dock!