Skoskämtet, vem ska det vara en känga åt?
Åt personer med en viss klädstil. Jag tyckte att det var urkul, särskilt texten "..har han säkert för mycket Farenheit på sig, ser ut som han bär runt på två kylskåp och har tungt bakhuvud" :e
Jag vet inte hur det ser ut där du bor, men här i Stockholm är småkids med jättepjuck modell Buffalo en relativt vanlig och ack så irriterande syn. Människor som lägger ned en förmögenhet på att klä upp sig som gående reklamställ för sunkiga kläd- och skomärken måste man driva med, det bara är så :).
Allt som riktar sig mot en viss folkgrupp, typ av människor etc. är inte per automatik läskig rasism. I detta fall var det ju som sagt riktat mot folk med en särskild, vriden klädstil, vilket iofs ofta är just de som nämns i texten (notera att även "en och annan svenne" tas med).
Blankettskämtet var dock rätt så lamt och trist, tycker jag personligen.
------------------
det finns ingen.info tillgänglig.
"inside every human being there's an american trying to get out".
spangoMedlem sedan juni 20008 205 inläggTilläggas bör att turkmodet.jpg först publicerades i tidningen Atlas, som garrat inte är en naziblaska...
------------------
You can be a coward for a few minutes, or dead forever. /Rincewind
PaceMedlem sedan juni 20019 024 inlägg
En person med humor kan uppskatta ett skämt utan att först analysera det.
Det tycker jag var mycket bra sagt, och som LeJa skriver så är det naturligtvis beroende på individen om man skrattar åt ett skämt eller inte. Däremot bör man inte racka ned på ett skämt bara för att man inte tycker om det, eller förstår det.
Likaså behöver man inte vara rashatare för att man drar ett skämt om utlänningar. Det kan vara skämtet i sig som är roligt, precis lika mycket som det kan vara budskapet som är roligt.
------------------
"Tål det inte att skämtas om, är det inte värt att ta på allvar."
@ndersMedlem sedan juni 200032 967 inlägg
så är det naturligtvis beroende på individen om man skrattar åt ett skämt eller inte.
Vad har han med det att göra? :e
------------------
All your base are belong to me.
PaceMedlem sedan juni 20019 024 inläggJag satt och väntade på det svaret! :e
------------------
"Tål det inte att skämtas om, är det inte värt att ta på allvar."
VVikingMedlem sedan maj 20003 652 inlägg :e §e
------------------
Star Trek är som en drog; man kan inte sluta :e
OOveRRidEMedlem sedan feb. 200112 078 inlägg
Smått rasistiskt och inte alls kul.
Suck.. saknad av humor enligt min mening.
------------------
Om en lever lever, varför lever levern inte livet? Livet som lever borde inte va mycket att leva. Jag hatar lever. Gud vilket fult ord.
KimMedlem sedan jan. 20007 697 inläggSmått rasistiskt och inte alls kul
Jösses... :o
Jag tycker att det var skitroligt! :e
------------------
HALMSTAD BK SM-GULD 2000
MmappoMedlem sedan apr. 2001664 inlägg Undrar om Smått rasistiskt och inte alls kul. är ett eller två påståenden.
Betyder det
1. Smått rasistiskt OCH DÄRFÖR inte alls kul.
2. Smått rasistiskt OCH DESSUTOM inte alls kul.
Alternativ 2 betyder att det skulle finnas skämt som är smått rasistiska men kul ändå.
Alternativ 1 betyder att alla smått rasistiska skämt inte alls är kul.
Snälla Sannah, förtydliga!
------------------
"These are my principles. If you don't like them I have others."
-Groucho Marx
MmrblondeMedlem sedan aug. 20012 349 inlägg personligen tycker jag det är smått rasistiskt och rätt kul.
Därmed inte sagt att jag är rasist, men jag kan uppsaktta humorn i det samtidigt som jag kan se att det naturligtvis spelar på våra fördomar om invandrare.
En kluven uppfattning kan tyckas, men vem har sagt att allt är svart eller vitt?
(uppmuntra aldrig till rasistiska skämt, men skämta gärna om folks fördomar!)
------------------
National Blonde Day!
Alle ihre Basis ist uns gehört.
KimMedlem sedan jan. 20007 697 inläggÄr blankettförvanskningen till för att driva med byråkratisveriges korkade blankettutformning eller är det ett försök att göra sig lustig på invandrares bekostnad?
And what about alla norgehistorier? Att driva med norrmän är ok, men så fort man drar ett skämt om en arab så är man rasist? :o
------------------
HALMSTAD BK SM-GULD 2000
[Redigerat av Kim den 30 okt 2001]
BireMedlem sedan dec. 199919 074 inlägg*Håller med Kim*
Det är helt OK att driva med Norrmän, finnar, danskar, jänkare, britter, fransmän, italienare, ryssar, etc..
Men så fort man skämtar om en människa med aningen mörkare hy än vår "ariska" så blir det ramaskri...
Störtlöjligt!
------------------
www.motorforum.nu - En vacker oas fylld av blommor!
FINNJÄ***R! Ånga bort i bastun bara, jäkla hembrännare!!!!!!!!!
;)
------------------
His Divine Shadow is the most despicable being ever created, short and to the point.
http://forums.planetdivine-shadow.com
Sprit löser inga problem. Men det gör inte mjölk heller.
[Redigerat av His Divine Shadow den 30 okt 2001]
OOveRRidEMedlem sedan feb. 200112 078 inlägg Scary skuggan ;)
------------------
Om en lever lever, varför lever levern inte livet? Livet som lever borde inte va mycket att leva. Jag hatar lever. Gud vilket fult ord.