Precis som topic säger, var (helst i Stockholm) kan jag köpa frystorkade lingon? Kommer att användas till att göra egen lingonsylt på andra sidan jorden, därför ska den helst vara frystorkad så att det inte väger så mycket.
Har Googlat på det men hittar mest blåbär och sånt, inga lingon. Förslag någon? Har kollat på t.ex. Naturkompaniets hemsida, men hittar inget bra.
Alltså, du gör ju som du vill. Men jag fattar inte varför man ska flytta till andra platser men ändå leva i en liten bubbla som är så svensk som möjligt. Har själv bott många år på andra sidan jorden och det var bara kul/nyttigt/intressant att INTE leta efter Kalles Kaviar. Tvärtom letade man upp lokala produkter som ersättning, och det var skitkul!
Nu sitter jag hemma och har inte kollat. Men jag tror att Lasp förväxlar frystorkat med fryst. Alltså, jag har själv aldrig sett frystorkade bär i någon livsmedelsbutik (men jag har iofs inte letat efter det heller så jag kan givetvis ha fel).
Kontakta t.ex. skogsmat.se och kolla om dom kan hjälpa. Annars kan du ju frystorka själv. Inte så besvärligt alls. Leta på webben så hittar du en del tips.
Att man vill ha med svenska smaker behöver ju inte innebära att man ska leva i en bubbla. Det kan ju hända att man vill bjuda vänner på en svensk smaksensation. Själv har jag åkt till Sydafrika med svensk ansjovis för att kunna bjuda på Jansson.
Alltså, du gör ju som du vill. Men jag fattar inte varför man ska flytta till andra platser men ändå leva i en liten bubbla som är så svensk som möjligt.
Haha fan va bitter du var då!
Jag skiter fullständigt i allt Svenskt, det är inte till mig utan det är till en kille som inte varit i Sverige på nästan 15 år, så vetefan om man kan kalla det för att leva i en liten bubbla som är så svensk som möjlig.
Haha fan va bitter du var då!
Jag skiter fullständigt i allt Svenskt, det är inte till mig utan det är till en kille som inte varit i Sverige på nästan 15 år, så vetefan om man kan kalla det för att leva i en liten bubbla som är så svensk som möjlig.
Bitter? :q Inte alls. Ber om ursäkt om det verkade så. Visste ju liksom inte att det var till en nödställd....
Men alltså: skogsmat.se exporterar en jäkla massa bär till Kina och däromkring, bl.a. lingon. Just nu är det säsong och full rulle på verksamheten så det finns folk som svarar på telefon. Dom kan säkert hjälpa/sälja, eller kanske t.o.m. tipsa om ställen i Asien som säljer så du inte ens behöver släpa på extra vikt.