---
title: "Varning för bedragare!"
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/konsumentrad/173353-varning-för-bedragare"
topic: "Konsumentråd"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/konsumentrad"
author: "Mattias Nordin"
published: "2008-08-14T13:18:43.000Z"
updated: "2011-02-04T12:50:26.000Z"
replies: 72
views: 13609
page: 1
pages: 4
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/konsumentrad/173353-varning-för-bedragare"
---

# Varning för bedragare!

_Sida 1 av 4._

## #1 — Mattias Nordin, 2008-08-14T13:18Z

Hej,

Jag undrar lite vad som är tillåtet att lägga ut på nätet. Jag genoförde ett båtköp enligt konstens regler och blev blåst av kriminella personer. Jag har deras telefonnummer, namn och personnummer. Nu vill jag publisera detta på internet så att andra, som har för vana att göra som jag, googlar på deras uppgifter har chans att bli varnade. 

"C" är i detta fall en "målvakt" som har så mycket skulder att det inte går att processa mot honom. I och med att god tro lagen förändrades 2003 så har köparen inte något som helst konsumentskydd!

I det här fallet har jag förlorat ett par hundra tusen kronor och försäkringsbolaget till den ursprungliga ägaren får båten. Jag får inget förutom en klapp på axeln av polisen och försäkringsbolaget för att jag är vänlig nog att returnera stöldgods. 

Men min fråga är: Hur mycket information om mina bedragare får jag lägga ut på internet?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/173353

## #2 — jme, 2008-08-14T13:32Z

PUL?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2133268

## #3 — Mattias Nordin, 2008-08-14T13:42Z

> "Det finns ett undantag för litterära, konstnärliga och journalistiska ändamål, då namnuppgifter får publiceras helt fritt enligt Tryckfrihetsförordningen. Tryckfriheten kräver sådana undantag. Med journalistiska ändamål menas "att informera, utöva kritik och väcka debatt om samhällsfrågor av betydelse för allmänheten." Undantaget omfattar bland annat den som är yrkesverksam journalist eller som arbetar för etablerade medier, men även andra kan behandla personuppgifter för journalistiska ändamål. Normalt omfattas inte uppgifter av rent privat karaktär."

Kan man väl tolka nästan hur som helst. Sammhällsnytta är det naturligtvis då många blir bedragna av dess proffs.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2133270

## #4 — Danne V, 2008-08-14T13:57Z

> **Mattias Nordin skrev:**
>
> > "Det finns ett undantag för litterära, konstnärliga och journalistiska ändamål, då namnuppgifter får publiceras helt fritt enligt Tryckfrihetsförordningen. Tryckfriheten kräver sådana undantag. Med journalistiska ändamål menas "att informera, utöva kritik och väcka debatt om samhällsfrågor av betydelse för allmänheten." Undantaget omfattar bland annat den som är yrkesverksam journalist eller som arbetar för etablerade medier, men även andra kan behandla personuppgifter för journalistiska ändamål. Normalt omfattas inte uppgifter av rent privat karaktär."
>
> 
> 
> Kan man väl tolka nästan hur som helst. Sammhällsnytta är det naturligtvis då många blir bedragna av dess proffs.

Nej. Ditt syfte är ju knappast litterärt, konstnärligt eller journalistiskt utan snarare en blandning mellan varning till allmänheten och hämnd eller nåt, och du är väl inte journalist och tänker publicera "informationen" i t.ex. etablerade nättidningar med utgivningstillstånd (eller vad det kallas) osv.

Du kan åka på skadestånd för t.ex. kränkning. Varning alltså.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2133273

## #5 — Mattias Nordin, 2008-08-14T14:15Z

To bad... 

Får väl avsluta med ett råd som inte står med på larmtjänst checklista för köp av privatperson.

Börja alltid med att ringa till kronofogden och ta reda på om säljaren är skuldsatt. Är han skuldsatt, ring polisen!

Är han skuldsatt så är han antagligen inte ägare och du får otroligt svårt att kräva honom på pengar.

PS "C" är efterlyst av polisen så han får gärna personligen höra av sig till mig med klagomål på denna tråd DS  (n)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2133278

## #6 — Danne V, 2008-08-14T14:20Z

> **Mattias Nordin skrev:**
>
> To bad... 
> 
> Får väl avsluta med ett råd som inte står med på larmtjänst checklista för köp av privatperson.
> 
> Börja alltid med att ringa till kronofogden och ta reda på om säljaren är skuldsatt. Är han skuldsatt, ring polisen!
> 
> Är han skuldsatt så är han antagligen inte ägare och du får otroligt svårt att kräva honom på pengar.

Nu vet ju inte jag hur alert den där snubben är. Men jag skulle nog redigera inlägget där du skrivit hans namn för säkerhets skull om jag var du. Alltså redigera hans namn så att det inte kan identifieras.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2133281

## #7 — Mattias Nordin, 2008-08-14T14:22Z

Varför vill du att jag ska göra det?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2133282

## #8 — sgtpepper, 2008-08-14T14:22Z

> **Mattias Nordin skrev:**
>
> Jag har deras telefonnummer, namn och personnummer. 
> 
> Christian B är i detta fall en "målvakt" som har så mycket skulder att det inte går att processa mot honom. I och med att god tro lagen förändrades 2003 så har köparen inte något som helst konsumentskydd!
> 
> I det här fallet har jag förlorat ett par hundra tusen kronor och försäkringsbolaget till den ursprungliga ägaren får båten. Jag får inget förutom en klapp på axeln av polisen och försäkringsbolaget för att jag är vänlig nog att returnera stöldgods. HELT SJUKT!
> **Redigerat med anledning av brott mot PUL**.
> Synpunkter angående detta beslut, ta kontakt med [:stefan:](http://www.webforum.nu/sendmessage.php?do=mailmember&u=2408) alternativt <forumledare@webforum.nu>.
> 
> :stefan:
> Moderator, webForum

Det är inte sjukt att den rättmätige ägaren får tillbaka sin båt, som du uppenbarligen köpt utan att till fullo kontrollera säljarna. Gör man en affär på ett par hundra tusen så MÅSTE man se till att alla kvitton är i sin ordning och kanske också ta en kreditupplysning på säljaren om han verkar skum / ser ut som en pundare.

Om du har gärningsmännens namn och adresser och om dom har skinnat dig på flera hundratusen, så måste det ju finnas mer svidande bestraffningar att utföra mot dom än att bara posta deras namn på nätet.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2133283

## #9 — Fredde Mannen, 2008-08-14T14:31Z

> **sgtpepper skrev:**
>
> Om du har gärningsmännens namn och adresser och om dom har skinnat dig på flera hundratusen, så måste det ju finnas mer svidande bestraffningar att utföra mot dom än att bara posta deras namn på nätet.

Ja det finns ju vissa instanser för sådant, dock kanske man inte kan kalla dem myndighet. Kanske mer en brottslig organisation. Bäst av allt, bli  bundis med HA. :p

Nåja, tillbaka till allvaret.. det är inte alls kul att råka ut får sådant där. Där folk använt målvakter, skall man köpa riktigt dyra saker, kan man faktiskt börja med att ta reda på om produkten är stulen. Finns drösar med folk som ligger hos fogden, som ändå är schyssta, och försöker reda upp livet. :)

Ang kolla av sak, syftar jag på: Båtar, Bilar och Mc främst.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2133286

## #10 — Mattias Nordin, 2008-08-14T14:43Z

Naturligtvis har vi följt alla rekommendationer som finns på www.larmTjänst.se och det hjälper inte.

Det viktigaste är att kontrollera att säljaren äger en bil eller något annat av värde som du kan få satt i kvarstad (eller vad det heter). Är det en målvakt som det är "C" så har man inte något att hämta. Vår advokat anser inte ens att det är värt att anlita honom. 

Notera att när det gäller båtar så måste det finnas fabriksmonterad idmärkning innuti skrovet för att det ska kännas säkert. Secumarc kan väl även det anses vara svårmanipulerat men allt annat går att fejka. Jag har precis upplevt ett extremt exempel på det. Att ta reda på om något är stulet ska man naturligt vis göra men det är också helt omöjligt om tjuven är duktig. Värt att notera är att Polisen i Uppsala inte fann någon stulen båt av denna typ i huvud taget. Inte heller sjöpolisen! Inte heller larmtjänst de 4:a första gångerna jag ringde dit.

Det som jag tycker är dumt är att när "god tro"-lagen förändrades 2003 så försvann konsumentskyddet helt. Detta måste vara pådrivet av försäkringsbolagen då de är de enda som vinner på lagförändringen. En stulen vara återgår nästan aldrig till den ursprungliga ägaren utan till försäkringen, som i sin tur har försäkring på sina försäkringar. Ett försäkringsbolag har således mycket mer skydd mot utbetalningar än vad köparen har. Personligen tyckte jag att det gamla systemet var mer rättvist trots att det gick att missbruka. För tjuven är det inte någon som helst skillnad. I teorin så har han kanske svårare att sälja sin vara men inte i praktiken. Risken för honom är densamma. :(

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2133291

## #11 — Danne V, 2008-08-14T14:45Z

> **Mattias Nordin skrev:**
>
> Varför vill du att jag ska göra det?

Det är väl ganska uppenbart?

Du publicerar hans namn och påstår att han bl.a. är en bedragare. Om han inte fällts för bedrägeri så kan du bli stämd för förtal om du har osis.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2133292

## #12 — Mattias Nordin, 2008-08-14T14:49Z

För att stämma mig för förtal så antar jag att han måste visa sig tillsist och då blir han i alla fall anhållen för de brott som han är misstänkt för.

Sedan vet vi ju faktiskt inte vilken person vi pratar om här men det kanske inte spelar någon större roll...

Får fundera några minuter innan jag redigerar inlägget. Hmm...

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2133294

## #13 — obelix, 2008-08-14T14:54Z

> **Danne V skrev:**
>
> Det är väl ganska uppenbart?
> 
> Du publicerar hans namn och påstår att han bl.a. är en bedragare. Om han inte fällts för bedrägeri så kan du bli stämd för förtal om du har osis.

är det inte wF som kan åka dit för detta?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2133296

## #14 — Mattias Nordin, 2008-08-14T14:56Z

Låt oss kalla honom för "C" istället så att det inte blir några problem. Redigerar ovan...

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2133300

## #15 — carl_x, 2008-08-14T15:05Z

> **obelix skrev:**
>
> är det inte wF som kan åka dit för detta?

Jo, det är wF. Men nu är det ju redigerat.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2133302

## #16 — Type, 2008-08-14T15:05Z

Någon lär ju i sådana fall också redigera inlägg #8 då det första inlägget är citerat...

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2133303

## #17 — Quid, 2008-08-14T15:15Z

...och rubriken.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2133307

## #18 — :stefan:, 2008-08-14T16:03Z

Trådrubrik redigerad. Håll er på rätt sida PUL även i fortsättningen, tack! ;)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2133312

## #19 — Mattias Nordin, 2008-08-14T17:56Z

Det såg ut som att jag kunde ändra rubriken här i tråden men det verkar som att den förändringen inte tog? Jag kanske gjorde fel?

Känns som min orginalfråga är besvarad så tråden kanske inte har något syfte längre, men jag är fortfarande lite nyfiken. PUL säger väl bara att man inte får publisera personuppgifter? Innebär det att man inte får skriva om en person alls? 

Vad händer om jag lägger till en länk till hitta.se. På så sätt finns inte några personuppgifter här och ändå vet man vem det handlar om?! Känns lite märkligt att eniro.se, hitta.se osv får publisera alla uppgifter.   :stud

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2133329

## #20 — mayday, 2008-08-14T18:19Z

publisera de på en utlänsk server då gäller väll inte PUL

Samt osis jag lider med dig ,
Gick i tankarna o köpa en oärlig båtmotor men kom o tänka på hur de skulle kännas om nån snor den för mig .... så köpte en ny  butik.... betydligt dyrare men känns bättre

Surt med båten tycker den borde kunna spåras som stulen,
har själv segelbåt o då reggar man ju båten samt segelnummer  som också fins på båten .. typ regplåt

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2133331

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/konsumentrad/173353-varning-för-bedragare  
Nästa sida: https://www.webforum.nu/amne/konsumentrad/173353-varning-för-bedragare/page2.md
