Min polares mamma har öppnat en salong någonstanns där, puir moi heter den, kolla på eniro, de ska tydligen vara grymma
frisörer på söder.
15 svar · 3 647 visningar · startad av Matti
Sara o Simon nära mariatorget!
Vilket söder?
Frisörerna på salongen på Södra Station är faktiskt duktiga, samtidigt som de är trevliga. Inget ställe där jag är stammis, men jag har varit där. :)
Varför skulle man klippa håret på Antarktis? :q :p
Haha.. :e
Salong Simon - ligger sådär ett kvarter eller så från Skanstull på Ringvägen i riktning "utåt" (mot VitaBergen/Renstiernasgatan).
Ett litet "hål i väggen" med bra pris. Innehavaren är proffsig och trevlig och det är nästan är omöjligt att inte få en drop-in tid direkt...
Var stammis där innan jag drog norröver...
Finns ju tony and guy vid slussen. aldrig testat men det hörs vara det mest exklusiva.
annars kryllar söder av frisörsalonger ju. vill du ha något billigt så finns det en vid medis mitt emot kinastället. där har jag gått ett antal gånger. inte för att det är bra, utan för att det är billigt och det finns snygga tjejer som jobbar där. att de trycker upp hela paketet i nacken på en medan de klipper en gör inte saken sämre heller :birp
sen har jag testat några drop-in-salonger på götgatan. alla likvärdiga och hyfsat billiga. jag har bara gått dit för att trimma mig. klippte mig en gång i månaden förut ungefär :P nu håller jag på att spara och senast var jag på cut the crap på s:t påhlsgatan nära slussen. var väl sådär. kostade mer än det smakade. de vill verka exklusivare än de är. kostnadsfri frisyrrådgivning har de om man nu är intresserad av det.
Bassebhu, du var alltså på cut the crap utan att vinka på mig... jaja det var du som blev utan fika ;)
bassebhu skrev:
inte för att det är bra, utan för att det är billigt och det finns snygga tjejer som jobbar där. att de trycker upp hela paketet i nacken på en medan de klipper en gör inte saken sämre heller
Då rekommenderar jag Klippoteket i Skärholmen Centrum. ;) :bire
Må Hair på Renstiernasgatan
hopparn skrev:
Bassebhu, du var alltså på cut the crap utan att vinka på mig... jaja det var du som blev utan fika ;)
Var finns du då? :P
när du står vid cut th.. så kolla längs st paulsgatan, mot mariatorget... ca 200 meter bort på höger sida hänger en SIS flagga, det är vårt kontor =)
SPiN skrev:
Frisörerna på salongen på Södra Station är faktiskt duktiga, samtidigt som de är trevliga. Inget ställe där jag är stammis, men jag har varit där. :)
Gått förbi där i två och ett halvt år och igår var det dags. Riktigt bra. Drop-in, fick tid direkt. xelent tror ja det heter. fick en helt ny stil. kool.
Rekomenderar stället. Fråga efter "madde". Bara den bruden var värd 180 pix :e





