Jag har just blivit lurad på en begagnad dator. Han sa att det var en Pentium 2 med 266 MHz och 64 i minne. Jag skulle även få en Pentium 200 Mhz. Båda skulle vara kompletta med skärm. Detta skulle komma för en tusenlapp, så okej tänkte jag och slog till för mina syskon skulle ha något att använda för att slippa använda min dator.
Men vad upptäcker jag när jag kommer hem och ska koppla in det? En av skärmarna är en EGA-skärm. Jaha tänker jag och börjar kolla att allt annat stämmer vilket det från utsidan verkar göra. När jag sedan kopplar in den s.k 266MHz:aren så upptäcker jag till min förvåning att det är en Pentium 200 även den och även att datorn hade 16 MB och inte 64 som utlovat.
Så nu undrar jag hur jag ska lösa det här. Skulle gärna lämna tillbaka det men är inte säker på att han godtar det eftersom det var begagnat som sagt. Finns det någon lag som säger att man måste sälja det man har utlovat (typ falsk marknadsföring eller något) så att man iaf har lagen på sin sida?
Har han sagt att det skulle vara 266mhz så ska det naturligtvis vara så, vare sig den är ny eller begagnad. Mhz sänker sig inte med tiden så detta borde väl han ha vetat om ;).
Det är bara att ringa eller maila han att du ej godtar köpet pga av detta. Det är inte du som gjort fel, utan personen som sålde produkten.
Problemet blir ju att bevisa att ni inte kom överens om det du fick.. Man skall ALLTID ha skriftligt på vad man köper.. Annars har man inte en chans att "häva" köpet
Jo visst är dom.. Men hur bevisar man ettt muntligt avtal om det itne finns vittnen.. Men nu fanns det ju det.. Men en bra regel är att ALLTID ha skriftligt på vad man köper /avtal osv.. Mycket lättare att häva köp osv..
Problemet blir ju att bevisa att ni inte kom överens om det du fick.. Man skall ALLTID ha skriftligt på vad man köper.. Annars har man inte en chans att "häva" köpet
Går det så långt som till rätten så får ju killen begå mened om han ljuger. Tror inte det är värt att riskera det för en sånhär pyttesak :)
Snacka med grabben vad han egentligen tänkte med, försök få han att förstå att det han gjort är olagligt! Har han något som helst vett i skallen så går nog allt bra.
Synd att man ska behöva råka ut för såna här rötägg! :(
Syftades det inte på polaren som var vittne? (Angående mened.)
Om han nu är polare med båda bör han väl onekligen kunna hålla med den som talar sanning, utan att för den skull egentligen göra sig ovän med någon.
Kan du inte bara konfrontera säljaren och lite snyggt säga att du vill häva köpet eftersom grejerna inte höll det han utlovade? Det kan ju faktist vara som så att han glömt(!?!) vad de innehöll (eller försökte köra en liten rövare) men ger med sig om du pratar med honom.
266 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e