webForumDet fria alternativet

Skärpt lag om internetkopiering

Juridik

2 svar · 286 visningar · startad av SugarDaddy

Medlem sedan apr. 20021 155 inlägg
Frågan#1

Länk t artikel
- Aj, ajajaj... :) Frågan är bara - kommer det att få någon effekt, och vad innebär egentligen olagligen utlagt på nätet?

Medlem sedan juni 20014 290 inlägg
#2

<ironi>
Vem är det som håller på att kopiera internet hela tiden, sluta! Jag vill bara ha en variant av internet. :)
</ironi>

Det är olagligt att via p2p nätverken som finns dela ut program/musik/filmer.

Däremot är inte "juridiskt prövat" om det är olagligt att ladda ner. Det är väl detta som dom via lag vill göra olagligt.

Men som sagt har det någon betydelse?

Medlem sedan juni 20034 013 inlägg
#3

Re: Skärpt lag om internetkopiering

> vad innebär egentligen olagligen utlagt på nätet?

Att det inte har skett med upphovsmannens godkännande.

Det värsta med lagförslaget är dock inte detta, utan paragrafen om kopieringsskydd. Alla kopierar ju ändå, det vet regeringen, men jag tror inte de räknar med att alla ska kringgå kopieringsskydd, så där kanske man blir hårdare. För mig som är ute och reser mycket och därför lyssnar på musik i en mp3-spelare med plats för 5000 låtar innebär ju det ett delikat problem. Hur jag än gör bryter jag mot lagen! Antingen laddar jag ner från internet eller så köper jag en skiva och går runt kopieringsskyddet, båda möjligheterna blir med den nya lagen olagliga.

Sedan är ju en annan fråga hur det går för min hemsida. Det finns ju risk att innehållet på den blir olagligt, eftersom jag skriver en del om datasäkerhet, kryptering och kopieringsskydd. Jag tänker i synnerhet på sidor som denna:
http://www.tydal.nu/se/security/protware.html

248 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.1dc6f849
120 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
122 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
122 ms — ändringar (db)