för det är väl ingen "riktig människa" som bränner av sina cd-skivor i högre hastighet än x1 ändå !? (kvalitetsförlust)
Det där får du nog förklara närmre. Ibland måste man bränna musik-CD i en låg hastighet för att få äldre CD-spelare att fungera med skivan, men det har ju ingenting med kvaliteten på ljudet att göra utan kvaliteten på det brända spåret, vissa äldre läsare klarar inte av att läsa skivan om den bränts snabbt.
Har man en CD-spelare som fungerar bra så kan man mycket väl bränna i t.ex 16x.
------------------
det finns ingen.info tillgänglig.
"inside every human being there's an american trying to get out".
(Väldigt ICKE off-topic.)
Att det är tillåtet att göra säkerhetskopior innebär inte att det är förbjudet att omöjliggöra ett sådant förfarande!
D v s: Producenterns/skivbolagen har ingen skyldighet att se till att det går att göra säkerhetskopior.
------------------
Spango om handikappanpassning av site:
Får man den att funka i Lynx betyder det att man inte runkar loss för mycket i grafiska orgier, vilket blinda/gravt synskadade brukar ha svårt att ta till sig.
:stefan:Medlem sedan apr. 200015 687 inlägg
Att det är tillåtet att göra säkerhetskopior innebär inte att det är förbjudet att omöjliggöra ett sådant förfarande!
Är det så säkert? Enligt lag har jag rätt att göra kopior för eget bruk, men deras kopieringsskydd hindrar mig från att göra något jag har lagstadgad rätt till.
Må vara att skyddet kanske inte är uppenbart olagligt, men frågan är om det skulle hålla i domstol?
------------------
:stefan: - formerly known as Q
JJojoxxMedlem sedan juni 20004 308 inlägg Det är lagligt att skruva av skaftet på en spade och använda det till en kratta, men det är för den skull inte olagligt att sälja spadar där blad och skaft är gjutet i ett stycke. Ungefär samma sak.
------------------
/ J