Danne V skrev:
Däremot blir den - i princip - bindande både för dig och för företaget när du accepterar den. Det är då ni har slutit ett avtal. Då inträder "pacta sunt servanda" som det heter på latin, dvs att "avtal skall hållas".
Om företaget sedan klarar av att göra jobbet dubbelt så snabbt har ingen betydelse. Det är det färdiga jobbet du betalar för, oavsett hur många timmar dom avsatt.
Det var det jag misstänkte att genom att godkänna offerten så måste jag betala. (Synd att inte Ansvarige redan i mitt första brev, då jag just ställde den frågan svarade lika enkelt som du utan dragit ut på det i 1-2 månader. Fast jag kanske var lika rörig i mitt brev till honom.)
Snackade med ansvarige och han meddelade att när han räknar på ett jobb som detta går han efter schabloner. Det var väll bara det att det i mitt badrum så gick det så väldigt enkelt. Istället för antagligen beräknade ca 5 dagar gick det på knappa 2 dagar. (eller vad det nu blev)
Naturligtvis har jag ju fått ROT på allt, men ändå..... Pengarna kunde jag haft till annat roligt, bara där skon klämmer.
Danne V skrev:
Om uppdraget ändrats väsentligt från de ursprungliga förutsättningarna, dvs de som offerten och avtalet är byggda på, så borde företaget ha gett dig en ny offert eller på annat sätt upplysa dig om skillnaden.
......
I svensk rätt gäller alla typer av avtal, oavsett om dom skriftliga eller muntliga. Det handlar om att styrka vad som sagt/skrivits. Och när (alltså, vad sades/skrevs senast).
Ansvarige medgav att just en del av offerten inte gjorts. (avloppsstammen upp till andra våning) Kan ju diskuteras hur "väsentligt" den var.
Blev nu att då jag har andra saker som ska göras som dom erbjuder sig göra "gratis" som kompensation. Jag har sagt OK till detta.
Så några 20 000:- kommer jag inte se till, och som du (ni) beskriver så har jag nog ingen changs att få dom då jag godkänt offerten och som du skriver, jag betalar för resultatet, inte för timmarna det tog att göra det.
(Var ju mest timmarna jag bedömde som orimligt hög kostnad. Materialet handlade inte om stora summor, tror jag.)
Danne V skrev:
Är du helt säker på att företaget inte pratat med dig ändringarna?
Väll en definition "om att pratat med mig". Rörmokaren som var har jag för mig tog sig en titt och muttrade väll ungefär "Det behöver vi ju inte göra." och fortsatte sedan med sitt.
Vid en liknande incident, även där offert som ändrades, sa snickaren ungefär samma, men sedan ringde ansvarige upp mig dagen efter, meddelade läget och vi kom den gången överens om att det var ändringar från offerten och för att slippa räkna på ny offert körde vi löpande, något som alltså båda parter som gjorde upphandlingen från början var med och godkände.
Danne V skrev:
20 papp är ingen liten summa. Jag förslår att du först ber någon bekant som är lite mindre rörig än du att sätta sig ned och bena ut exakt vad som sagts, skrivits och gjorts. Som i en tidslinje.
:L
Ja jag blir nog lite rörig då det är starka känslor - vilka kommer av avsaknaden av 20 000:- - då jag skriver och försöker beskriva allt i en och samma mening.
Kanske min kvinnliga sida ;)
Men då jag nu fått lite mer info om "offert" och också talat med ansvarige får jag anse ärendet avslutat (efter att dom fixat "kompensationsjobbet", när nu det blir.)
Ett stort tack för all hjälp. Alltid skönt att få snack ut och få andras infallsvinklar och kunskap till råds över sina problem.