Verkar som du måste ha tag i en advokat eller något annat liknande så att du kan stämma dem. Det hela låter väldigt dåligt att du har blivit lurad. Kolla lite i avtalslagen vad som står, kan ju hjälpa dig för stunden och se om du kan bryta det avtal som det påstås du har gjort. Väldigt surt för dig annars.
Måste bara varna för domänskojarna Ensidia och Ensidia Networks
Här om dagen ringde en på rösten seriös man upp mig och påstod att det var ett företag som ville köpa domänen företaget.net och eftersom vi hade domännamnet företaget.se så menade han på att vi hade förtur på namnet.
Han påstod att han kom ifrån Sveriges största domännamnsleverantör IIS och att ett år skulle kosta 195 kronor.
Han spelade in samtalet där vi ingick någon form av avtal och hem kommer en faktura på fyra domäner á 1999 kr styck!!!! Alltså på 9900 kr inkl. moms.
Denna faktura bestreds men vi fick ännu en faktura trots detta.
Jag kollade upp företaget som satt i knät på Ensidia alltså ett indrivarföretag utan tillstånd att bedriva inkassoverkamhet. Dessutom saknade de F-skatt och var inte momsregistrerade. Alltså var fakturan olaglig/oriktig då det stod att de hade F-skattsedel.
Efter fyra dagars intensivt ringande utan att komma fram fick jag tillslut tala med en riktigt kaxig kvinna som hävdade att vi ändå ingått köpeavtal och då var tvingade att betala fakturan i annat fall skulle vi ses i tingsrätten...!!!
Nå:
Jag kollade upp domänerna som fortfarande var lediga(!!!) och beställde dem själv i eget namn av en känd leverantör av domännamn.
Efter en snabb googling så mycket riktigt fanns de med på Svensk handels varningslista och på varningslistan.se
Alltså de hade inte ens reserverat domänerna vi skulle betala för.
Har kontaktat både Svensk handel och Polisen och står helt handfallen nu.
Vad skall jag göra? Detta är helt sjukt att det får gå till på detta sätt!!!
Näringsförbud skall de ha och 20 år på kåken!


