webForumDet fria alternativet

Räkning i efterskott

Juridikur Ekonomi, Juridik, Företagande & Marknadsföring

6 svar · 1 672 visningar · startad av Mr T

Medlem sedan maj 20071 061 inlägg
Frågan#1

Hur långt efter kan företag/myndigheter skicka ut räkningar i efterskott ?
Damp ner en räkning från "Kommunals a-kassa" om obetald medlemsavgift för perioden April, Maj och Jun 2007. 3 år gammal räkning !?!??! Kan dom göra så ? (Klart det ska betalas. Frågan gäller om det finns en tidsbegrännsing på gammla räkningar som inte skickats ut.)

Medlem sedan juli 200012 978 inlägg
#2

Tre år är en bra gräns. Helt lagligt. Men fråga varför först!

Medlem sedan aug. 20068 090 inlägg
#3

Preskriptionstiden mot konsument är tre år, dvs dom kan vara tysta i 2 år, 11 månader och 30 dagar och sedan ha en dag på sig att kräva dig. Men om du fått påminnelser tidigare (kanske glömt?) så räknas preskriptionen från påminnelsedatumet och inte från datumet när skulden först skapades.

Medlem sedan juli 200012 978 inlägg
#4

Ber om ursäkt att jag svarade 3 år! Det skall ju vara precis som åsiktsmaskinen skriver,
2 år, 11 mån samt 30 dagar från senaste kontakt i ärendet.
Glöm mitt svar ;-(

Medlem sedan juli 20044 453 inlägg
#5

Som också nämnts i denna nyliga tråd:
http://www.webforum.nu/showpost.php?p=1491581&postcount=6

Medlem sedan maj 20071 061 inlägg
#6

En något luddig förklaring vi telefon om regiringsbeslut och inte 100% koll på vad som ingår osv....

Visar sig att Regeringen nu 1 januari i år har ändrat någon lag. Vi har betalt in "delar " av dessa räkningar. Fack avgiften består ju både av medlemsavgift och A-kassa och orkar inte riktigt bry mig då det vara 3 år sedan men den ena betalade vi antagligen inte, vilket DÅ var helt okej, men med ny lag så får dom kräva pengar i efterskott.
Något åt det hållet. Som sagt, blev först förbannad att få eftersänt grejer 3 år senare, sedan en bortförklaring om regering och så hot om inkasso om det inte betalas inom 20 dagar. Vill bara bli av med problemet, lättast är att betala :-(

Stort tack för visat intresse och hjälp. Hoppas ingen av er råkar få retroaktiva "fackavgifter".

Medlem sedan juli 20044 453 inlägg
#7

Lär inte hända, aldrig varit med i facket och kommer aldrig vara det heller :)

132 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.4bcf49fe
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
129 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)