webForumDet fria alternativet

Låt oss leka med tanken...

Juridik

12 svar · 914 visningar · startad av Lindström

Medlem sedan jan. 2003821 inlägg
Frågan#1

Säg att jag är ute på stan en sen kväll och jag blir stoppad av en snubbe som frågar mig om jag kan hålla hans jacka för att han ska spöa upp en kille längre bort som har sexuellt antastat hans dotter. Och det går så illa så att den ena killen, han som hade sexuellt antastat den andra killens dotter, att han dör utav det yttre våld.

Blir då jag medskyldig för mord ?

Medlem sedan feb. 200112 078 inlägg
#2

Svaret på den frågan kan jag inte, men däremot kan jag gissa att ditt samvete hade mått långt mycket värre än vad medskyldighet i straffet innebär.

Medlem sedan jan. 2003821 inlägg
#3

OveRRidE skrev:

Men däremot kan jag gissa att ditt samvete hade mått långt mycket värre än vad medskyldighet i straffet innebär.

Ja, jag antar det.

Var bara något som jag gick och funderade lite på.

Medlem sedan apr. 20007 588 inlägg
#4

Lindström skrev:

Blir då jag medskyldig för mord ?

Vilken märklig fråga. Nej, du blir du inte medskyldig till mord, det blir du inte heller om du håller upp dörren åt en snubbe i tunnelbanan som senare skjuter sin langare, eller om du hjälper en tant som snubblat och som fyra månader senare sticker ihjäl sin gubbe med en kökskniv....

Brottsbalken 23 kapitlet 4 §:

*"Ansvar som i denna balk är föreskrivet för viss gärning skall ådömas inte bara den som utfört gärningen utan även annan som främjat denna med råd eller dåd.

...klipp...

Varje medverkande bedöms efter det uppsåt eller den oaktsamhet som ligger honom till last."*

Att hålla någons jacka kan knappast anses som att "främja brottet med råd eller dåd" och du har ju knappast haft något uppsåt.

Medlem sedan sep. 20028 900 inlägg
#5

nu kommer man väl in på denna fjolliga lag som en del vill ha igenom, att man ska tvingas att ingripa på nåt sätt (kommer inte ihåg vad den heter just nu).

Medlem sedan dec. 19995 718 inlägg
#6

Hur är det fjolligt att man skall hjälpa till efter egen förmåga?

Medlem sedan sep. 20028 900 inlägg
#7

Nicrosoft skrev:

Hur är det fjolligt att man skall hjälpa till efter egen förmåga?

det är inte fjolligt, men att lagstifta det är det.

Medlem sedan nov. 20016 480 inlägg
#8

Flyttad från Övriga Frågor

Medlem sedan juni 2003771 inlägg
#9

bara fantiserar.

Intressant detta med hypotetiska frågor!
Här kommer jag med en hemsk, nästan så jag skäms!

Säg att jag är konstnär, och har denna vackra vårdag gått ut på isen med mina måleriattiraljer i högsta hugg.
Sitter där med mitt staffli o penslar redo för att skapa något.
Då plötsligt ramlar en gammal man ner i en vak 50 meter från mig.
Jag börjar genast måla av hans kamp i vaken, ända tills han sjunker.
Har jag då begått ett lagbrott?

Medlem sedan juni 20019 024 inlägg
#10

bossse skrev:

Säg att jag är konstnär, och har denna vackra vårdag gått ut på isen med mina måleriattiraljer i högsta hugg.
Sitter där med mitt staffli o penslar redo för att skapa något.
Då plötsligt ramlar en gammal man ner i en vak 50 meter från mig.
Jag börjar genast måla av hans kamp i vaken, ända tills han sjunker.
Har jag då begått ett lagbrott?

Olaga våldsskildring. ;)

Svaret är annars nej såvitt jag kan bedöma.

Medlem sedan juni 2003771 inlägg
#11

Olaga våldsskildring.

Om något är olaga så är det väl ett brott?
Jag utövar ju inget våld, jag betraktar och målar!

Medlem sedan juni 20019 024 inlägg
#12

Ja.

Därav smileyn på slutet: ;)

Medlem sedan juli 200822 inlägg
#13

Du kan visst dömas till ansvar, dock inte till medhjälp till mord eftersom ditt uppsåt bara täcker själva misshandeln. Däremot till medhjälp till misshandel, kanske t.o.m. till medhjälp till vållande till annans död. Jag har precis läst klart straffrätten på juristlinjen och där tjatade lärarna om det så kallade "rockfallet", NJA 1963 s. 574. I det fallet dömdes en man till medhjälp till misshandel på grund av att han hållit sin kamrats rock medan denne misshandlat en annan person. Han ansågs ha främjat misshandeln. Kamraten dömdes till rån, men han som höll i rocken kunde bara dömas till medhjälp till misshandel eftersom han inte kände till eller hade uppsåt till själva rånet. Detta är den så kallade täckningsprincipen, ditt uppsåt måste täcka brottets objektiva grunder, annars går du fri från ansvar. Skillnaden i det fallet var dock att förövarna kände varandra, i ditt hypotetiska fall så var det bara en "snubbe" som ville att du skall hålla i jackan. Men du har fortfarande insiktsuppsåt till brottet eftersom du har alla fakta klart för. Du visste att det skulle ske en misshandel.

262 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2
124 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
130 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
127 ms — ändringar (db)