---
title: "Behövs semesterdag för begravning?"
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/juridik/174712-behövs-semesterdag-för-begravning"
topic: "Juridik"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/juridik"
author: ":stefan:"
published: "2008-10-12T09:44:11.000Z"
updated: "2008-10-24T11:23:00.000Z"
replies: 18
views: 18445
page: 1
pages: 1
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/juridik/174712-behövs-semesterdag-för-begravning"
---

# Behövs semesterdag för begravning?

## #1 — :stefan:, 2008-10-12T09:44Z

Tokstressad, ska snart iväg och får ett problem på halsen...

På torsdag förmiddag ska jag vara i Falköping på min farmors begravning, detta har jag tagit en semesterdag för. 

Nu ringde morsan och förhörde sig om avresetid eftersom vi samåker, de tänker åka på förmiddagen på onsdagen vilket jag inte riktigt kan.

Jag har noll semesterdagar att ta ut, men hon hävdar att man har rätt att vara ledig utan löneavdrag om man ska på närståendes begravning.

Stämmer detta? Jag tycker att det låter som något ur ett kollektivavtal, hon är ansluten genom SKTF då hon jobbar inom Stockholms Stad medan vi inte har något kollektivavtal alls på jobbet.

Eftersom jag står med ena foten utanför dörren för att resa iväg, är ledig i morron måndag och således bara har en dag att ta detta med chefen på behöver jag lite Googlehjälp... ;)

*Detta med ledighet utan löneavdrag för närståendes begravning, finns det lagstadgat eller är det kollektivavtalsbundet?* 

Tpf,
kolon

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/174712

## #2 — K@llen, 2008-10-12T09:59Z

På de flesta arbetsplatser får man tjänstledigt/permission vid begravning.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2149373

## #3 — obelix, 2008-10-12T10:02Z

på alla ställen jag har jobbat på så har man fått ledigt utan att behöva ha eller ta av semester när en närstående ska begravas.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2149374

## #4 — msossna, 2008-10-12T10:28Z

<http://www.fonus.se/index.php?id=189>

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2149376

## #5 — Dryden, 2008-10-12T11:36Z

Jag fick också ledigt utan varesig löneavdrag eller andra problem när jag var på min morfars begravning, det blev dessutom en resa på flera dagar.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2149390

## #6 — J. Rönnberg, 2008-10-13T07:13Z

Som det mesta annat på svensk arbetsmarknad styrs detta av kollektivavtal. Min erfarenhet är dock att mor- och farföräldrar inte räknas som närstående, men detta skiljer sig säkert från avtal till avtal. Normalt kan man få ledigt i en, två elelr tre dagar beroende på om man måste resa eller ej.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2149477

## #7 — PsyDonia, 2008-10-13T14:11Z

begravning av närstående så får du permision från jobbet.
Men vad som är närstående är upp till jobbet att avgöra.
Dock så har inte dom med vem det gäller.
Så säga att du ska på begravning och säg att du bör få permision.
då får du inget löneavdrag.
Jag har varit på begravning av både närstående och inte.
alltså besläktat när.
i hjärtat va båda lika nära.
Jag fick ledigt utan avdrag båda gångerna.
Dock fick inte jobbet veta hur nära besläktad dom va.
för oavsätt så är begravning lika hemst att nån dött.
så det borde man få ledigt för oavsätt hur nära eller långt ifrån besläktad man är.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2149545

## #8 — aasah, 2008-10-13T15:49Z

Jag tror att du alltid har rätt att vara ledig utan att en semesterdag går.

Men... enligt min (privata) arbetsgivare är det vanligt bland privata arbetsgivare att man får vara ledig (och att man till skillnad från vid semester, inte måste rådgöra med sin chef, dvs det nekas inte) men att man inte heller får någon lön den dagen.

Vid statlig/kommunal anställning *tror* jag att det kan vara så att man får vara ledig med bibehållen lön (utan att semesterdagar går).

Ovanstående gäller vid begravning av "nära anhörig". Men jag har mycket svårt att tänka mig att någon skulle neka för en farmor. Det låter definitivt nära i mina öron...

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2149551

## #9 — :stefan:, 2008-10-13T18:21Z

Hm, det verkar som om jag får lirka lite alltså. Högeligen privat arbetstivare (chefen äger firman) och kollektivavtal finns alltså inte. 

..och med tanke på hur löjligt snål han är lär det inte bli utan löneavdrag. :l

Stort tack för hjälpen!

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2149574

## #10 — Bendro, 2008-10-13T19:00Z

Enligt Fonus:
"När någon nära anhörig dör har du enligt lag 1998:209 rätt till ledighet från ditt arbete. Genom kollektivavtal får rätten till ledighet begränsas till ett visst antal dagar om året, för ett visst antal dagar vid varje tillfälle eller bådadera."

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2149583

## #11 — :stefan:, 2008-10-13T20:03Z

> **Bendro skrev:**
>
> Enligt Fonus:
> "När någon nära anhörig dör har du enligt lag 1998:209 rätt till *ledighet* från ditt arbete. Genom kollektivavtal får rätten till ledighet begränsas till ett visst antal dagar om året, för ett visst antal dagar vid varje tillfälle eller bådadera."

Jo, men *ledighet* är väl att vara ledig, oavsett om man får lön eller inte. Eller?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2149599

## #12 — CatZ, 2008-10-14T04:37Z

Under tiden jag jobbade hos sveriges sämsta arbetsgivare fick jag ledigt vid två tillfällen med fullt betalt. Ena tillfället var när min farmor lades in på sjukhus och vi fick beskedet att hon var döende, då fick jag (som var hatad av arbetsgivaren) ledigt halva den dagen med fullt betalt. Andra tillfället fick jag ledigt med betalning för hennes begravning kort därefter.

Detta av en arbetsgivare som jag var ordentligt på kant med.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2149615

## #13 — Bendro, 2008-10-14T07:27Z

> **:stefan: skrev:**
>
> Jo, men *ledighet* är väl att vara ledig, oavsett om man får lön eller inte. Eller?

Sant. Slarvigt läst av mig. Ledighet har du tveklöst rätt till, men rätt till betald ledighet regleras troligtvis av kollektivavtal vilket ni inte har om jag förstått rätt.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2149619

## #14 — Mokbol, 2008-10-14T08:12Z

**Redigerat med anledning av [webForums regler §2](http://www.webforum.nu/faq.php?faq=about_wf#rules_2)**.
Synpunkter angående detta beslut, ta kontakt med [bassebhu](http://www.webforum.nu/sendmessage.php?do=mailmember&u=2882) alternativt <forumledare@webforum.nu>.

bassebhu
Moderator, webForum

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2149620

## #15 — :stefan:, 2008-10-20T16:59Z

Update:

Ledigheten som sådan gick bra, men nu har jag kikat lite i vår svarta lilla bok (almanacka där ledighet/frånvaro osv förs in som underlag för lönetanten) och där står det "begravning ledig" på ena dagen och "begravning tjänstledig?" på den andra. 
Snackade lite med butikschefen och enligt honom är det en dag man får vara ledig utan löneavdrag vid begravningar men inte två. Högste chefen vet jag inte vad han säger. 

Mailade facket idag för att reda ut det en gång för alla. ;)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2150420

## #16 — Bendro, 2008-10-21T09:22Z

Med tanke på att jag skrev fel förra inlägget är det knappt jag vågar yttra mig igen..but here goes. På mitt förra jobb kom frågan upp och enligt det avtal vi hade där så var det 1 dags ledigt som gällde. Om begravningen låg så långt bort att resa och  övernattning var oundviklig kunde man få rätt till en extra dag utan löneavdrag. Men det var alltdå undantagsfall.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2150475

## #17 — :stefan:, 2008-10-21T09:48Z

Okej, utan kollektivavtal är man rätt körd. 

Man har rätt till *ledighet*, men det är helt upp till arbetsgivaren om den ska vara utan löneavdrag eller inte. 

Morsan är anställd inom Stockholms stad och har kollektivavtal genom SKTF. De har rätt till 10 dagar om året för dödsbäddsvaka, begravning osv utan löneavdrag.

Skaffa kollektivavtal! ;)

/red
Allt enligt mitt fackförbund som ringde upp nyss.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2150480

## #18 — :stefan:, 2008-10-24T09:41Z

..idag kom lönespecen. Två tjänstlediga dagar helt utan lön då chefen ställde sig helt oförstående till att farmor skulle vara närstående. :bla

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2150832

## #19 — Susanne68, 2008-10-24T11:23Z

> **:stefan: skrev:**
>
> ..idag kom lönespecen. Två tjänstlediga dagar helt utan lön då chefen ställde sig helt oförstående till att farmor skulle vara närstående. :bla

Fördelen med kollektivavtal

§ 11 Permission
Mom. 1 Permissionsanledningar
Permission är ledighet med bibehållen lön under högst en 
dag. Vid nära anhörigs begravning kan permissionen dock 
också ges för högst två resdagar.
På begäran beviljas permission i följande fall
• Eget bröllop
• Egen 50-årsdag
•  Nära anhörigs död
•  Nära anhörigs begravning
•  Plötsligt svårt sjukdomsfall hos hemmaboende nära   
 anhörig.
Som nära anhörig räknas make/maka, barn, syskon, 
föräldrar, svärföräldrar, mor- och farföräldrar, samman-
boende under äktenskapsliknande förhållanden och part-
ner i registrerat partnerskap.
På begäran beviljas permission även vid
•  Förstagångsbesök hos läkare och tandläkare vid akut  
  sjukdom eller olycksfall.
•  Besök vid sjukvårdsinrättning efter remiss av före-   
  tagsläkare liksom till följd härav av annan läkare    
  föreskrivna återbesök, dock högst tre.
•  Av arbetsgivaren anvisad hälsoundersökning före-   
  skriven i lag eller annan författning liksom därav    
  föranledd kompletterande läkarundersökning.

En förutsättning för permission är i de tre sistnämnda 
fallen att arbetstagaren inte är sjukfrånvarande efter att 
permissionsanledningen upphört. Detsamma gäller efter 
en mellanliggande ledighetsperiod.

saxat ur Teknikavtalet IF Metal

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2150837

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/juridik/174712-behövs-semesterdag-för-begravning
