---
title: "Fartkameror, vad gäller??"
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/juridik/142736-fartkameror-vad-gäller/page2"
topic: "Juridik"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/juridik"
author: "eddy1"
published: "2006-02-20T10:01:10.000Z"
updated: "2006-02-21T12:53:36.000Z"
replies: 26
views: 10744
page: 2
pages: 2
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/juridik/142736-fartkameror-vad-gäller"
---

# Fartkameror, vad gäller??

_Sida 2 av 2._

## #21 — magnusfeldth, 2006-02-20T19:08Z

> **eddy1 skrev:**
>
> Dom kan väl aldrig ta upp en fortkörning i en domstol.

Dude, jag kan garantera att det gör vi. Och inte nog med det, det är såna som jag som du hamnar framför, dvs notarier. Så kör du i min domsaga nån gång efter maj eller så (då jag räknar med att få mitt förordnande som omfattar detta) så kanske du mycket väl hamnar framför mig. 98 på 70-väg är penningböter 1400 spänn tror jag, runt däromkring i alla fall (kanske är det 1000 kr?)

Du riskerar inte att få stå för några rättegångskostnader, i alla fall inte om du inte anlitar eget ombud, i så fall skulle du få stå för dessa, eftersom någon offentlig försvarare skulle du inte få i ett mål av den arten.

I ett mål med hastighetskamera skulle åklagaren åberopa och förevisa fotografiet och detta skulle rätten sedan jämföra med din nuna. Är det likt åker du dit.

Vad har du då åstadkommit med att förneka ditt brott? Jo, du har bidragit till att staten Sverige dragits med kostnader för en styck åklagare, en styck notarie (ordförande), en styck protokollförare (oftast också notarie) och tre stycken nämndemän. Dessutom har ditt mål beretts av domstolssekreterare och vi sitter alla i en av tingsrättens salar. Det är inte lite pengar. Dessutom har vi då fått ta tid från verksamheten som vi skulle kunna ha avgjort andra mål och ärenden. Så tack, grabben, din vilja att komma fram 5 min tidigare eller liknande tillsammans med din brist på moral och rättfärdighet som kunde ha fått dig att erkänna ditt brott har kostat samhället både tid och pengar. (y) 
\*ironistämpel onödig

Så för att ge dig lite gratis juridisk rådgivning:
**FÖLJ LAGEN FÖR SJUTTON GUBBAR!!!**

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1770044

## #22 — eddy1, 2006-02-20T19:57Z

> **magnusfeldth skrev:**
>
> Dude, jag kan garantera att det gör vi. Och inte nog med det, det är såna som jag som du hamnar framför, dvs notarier. Så kör du i min domsaga nån gång efter maj eller så (då jag räknar med att få mitt förordnande som omfattar detta) så kanske du mycket väl hamnar framför mig. 98 på 70-väg är penningböter 1400 spänn tror jag, runt däromkring i alla fall (kanske är det 1000 kr?)
> 
> Du riskerar inte att få stå för några rättegångskostnader, i alla fall inte om du inte anlitar eget ombud, i så fall skulle du få stå för dessa, eftersom någon offentlig försvarare skulle du inte få i ett mål av den arten.
> 
> I ett mål med hastighetskamera skulle åklagaren åberopa och förevisa fotografiet och detta skulle rätten sedan jämföra med din nuna. Är det likt åker du dit.
> 
> Vad har du då åstadkommit med att förneka ditt brott? Jo, du har bidragit till att staten Sverige dragits med kostnader för en styck åklagare, en styck notarie (ordförande), en styck protokollförare (oftast också notarie) och tre stycken nämndemän. Dessutom har ditt mål beretts av domstolssekreterare och vi sitter alla i en av tingsrättens salar. Det är inte lite pengar. Dessutom har vi då fått ta tid från verksamheten som vi skulle kunna ha avgjort andra mål och ärenden. Så tack, grabben, din vilja att komma fram 5 min tidigare eller liknande tillsammans med din brist på moral och rättfärdighet som kunde ha fått dig att erkänna ditt brott har kostat samhället både tid och pengar. (y) 
> \*ironistämpel onödig
> 
> Så för att ge dig lite gratis juridisk rådgivning:
> **FÖLJ LAGEN FÖR SJUTTON GUBBAR!!!**

Det var lite att tänka på !!!

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1770052

## #23 — Nicrosoft, 2006-02-20T20:08Z

Hade ni gett fan i att ta oss hade det inte kostat en spänn.  :OO   :p

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1770054

## #24 — :stefan:, 2006-02-20T20:19Z

> **Riffles skrev:**
>
> Har inte lagen gjorts om så att bilägaren blir fälld även om denne har lånat ut bilen?
> Boten kopplas alltså till bilägaren i vilket fall.

Precis tvärtom, förr var det ägaren, nu är det föraren som är ansvarig och bötfälls.
(<http://www.vv.se/templates/page3____12403.aspx#Bötfällning>)

Att hoppas på att bilden är otydlig är att hoppas på för mycket... En kollega blev plåtad och det var inte mycket snack om saken - vi kunde för tusan läsa texten på hans tröja... :o

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1770058

## #25 — lilja, 2006-02-20T21:50Z

> **:stefan: skrev:**
>
> En kollega blev plåtad och det var inte mycket snack om saken - vi kunde för tusan läsa texten på hans tröja... :o

Precis vad jag säger, bilderna är förvånandsvärt tydliga och kamerorna är specialanpassade för att ta foton genom vindrutor...

När det gäller bilar och höga farter är det inte någon lekstuga. Följ lagarna så kommer alla att vinna på det. Inklusive dig själv...

Förresten, har ni fortkörare räknat på vad ni vinner i tid på en liten sträcka typ in till jobbet och tillbaka som kanske är 2 mil om dagen? Har ni också räknat på ökade kostnader för ryckig och oekonomisk körning?

Gör det och försökt tänka i andra banor, snälla!

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1770088

## #26 — Rikard, 2006-02-20T22:00Z

> **magnusfeldth skrev:**
>
> Vad har du då åstadkommit med att förneka ditt brott? Jo, du har bidragit till att staten Sverige dragits med kostnader för en styck åklagare, en styck notarie (ordförande), en styck protokollförare (oftast också notarie) och tre stycken nämndemän. Dessutom har ditt mål beretts av domstolssekreterare och vi sitter alla i en av tingsrättens salar. Det är inte lite pengar. Dessutom har vi då fått ta tid från verksamheten som vi skulle kunna ha avgjort andra mål och ärenden. Så tack, grabben, din vilja att komma fram 5 min tidigare eller liknande tillsammans med din brist på moral och rättfärdighet som kunde ha fått dig att erkänna ditt brott har kostat samhället både tid och pengar. (y) 
> \*ironistämpel onödig

Det där var ljuv musik i mina öron eller om ni så vill, vackra noter för mina ögon.
 (n) för de som inte står för sina synder/brott. Snyltare är ordet. Att välja att köra för fort är en sak, att inte stå för det när man åker dit är en annan. Jag har varit av med kortet. Jag körde för fort. Men jag stod banne mig för fortkörningen.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1770094

## #27 — echoSwe, 2006-02-21T12:53Z

Här är en bra graf som illustrerar lagen mot fortkörning - om du kör för fort så påverkar det inte bara dig utan även dina medtrafikanter. :p

Sedan om det inte finns några medtrafikanter på vägen så är ju det en annan sak.

Bilagor:

- [Section2.4_NegExternality.jpg](https://www.webforum.nu/a/9791.jpg)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1770252

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/juridik/142736-fartkameror-vad-gäller/page2  
Föregående sida: https://www.webforum.nu/amne/juridik/142736-fartkameror-vad-gäller.md
