webForumDet fria alternativet

Smutsiga medoder!

Juridik

25 svar · 4 241 visningar · startad av Bire · sida 2 av 2

Frågan, av Bire

"Juristfirma Mårtensson" i skåne nånstans ringde just mig & meddelade att de hade en klient som ville registrera falubildemontering.com & undrade om vi hade något emot det eftersom vi använder falubildemontering.se Jag bad att få veta vem det var, men det gick inte så jag frågade vad som skulle hända om jag sa nej till att den andra personen fick regga domänen, på min fråga fick jag svar att den

Läs frågan i sin helhet →
Medlem sedan dec. 199919 074 inlägg
#21

Maken till tragisk person.. Hennes firmanummer går till Friskis & svettis, det är ju om möjligt mer patetiskt än att ha sin advokatfirma i en bowlinghall som Ed på Kanal 5.

Medlem sedan dec. 20012 532 inlägg
#22

Theon skrev:

"Hellre ett järn innanför västen än arton i elden" :birp

:birp

Ett fall för Sverker? :e

Medlem sedan sep. 20016 059 inlägg
#23

Snyggt! :OO :e

Medlem sedan apr. 20031 660 inlägg
#24

HEJ!

Nu börjar detta bli ett verkligt problem, för nu skriver dagstidningarna om det, ur dagens SDS:
http://w1.sydsvenskan.se//Article.jsp?article=10108142

Här kommer också ett svar på varför de jobbar som de gör:

Hur kan ... småföretagare vara säkra på att ni verkligen har en annan kund till adressen?

- Det kan de inte. Jag är övertygad om att många tycker det här är fult och ett snyltande på redan etablerade domäner, men så fungerar det. Vi kunde ha registerat domännamnet utan att ringa småföretagaren och varna. Nu ringer vi i förväg för att undvika tidskrävande tvister i efterhand, säger Tom Stach på Euweb Sverige.

För mig verkar detta lite krystat, man har en uppdragsgivare som man sedan sviker.
Visserligen för att undvika framtida problem, men är då inte uppdraget fel???

Medlem sedan dec. 199919 074 inlägg
#25

Sydsvenskan skrev:

Branschorganisationen Företagarna har också fått många samtal, fax och mejl om juristfirman Mårtensson respektive Euweb i Malmö.

Jag har blivit intervjuad av tidningen "Företagaren" & det reportaget kommer i nästa nummer som skulle vara ute nu i slutet av Januari..

Medlem sedan aug. 20039 340 inlägg
#26

Way to go, :bire !

255 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2
121 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
130 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
121 ms — ändringar (db)