Löneanspråk

Jobb & karriär

21 svar · 434 visningar · startad av hp · sida 2 av 2

Trådstarten, av hp

Vad tycker ni att en rimlig lön är för en person anställd som IT-support/helpdesk? Kanske ska anställa snart och behöver riktlinjer. Placeringsort är Borlänge.

Läs hela trådstarten →
Medlem sedan juni 200010 432 inlägg
#21

Hypatia.... jag trodde inte att du ifrågasatte heller.

pepparn >>

DU får bli min ekonomiske rådgivare, pronto! :e

Jag menade förresten inte att tälja guld genom att plugga... men genom att jag skaffar mig studieskulder så hade det inte varit fel med lite bonus ;)

Medlem sedan apr. 20007 588 inlägg
#22

DU får bli min ekonomiske rådgivare, pronto!

Vill du det? Jag sitter just nu och tittar på en påminnelse för en räkning som skulle ha betalats den 31 januari... ooops :e

Jag menade förresten inte att tälja guld genom att plugga

Det där med att tälja guld var inte menat till dig. Det var mest en allmän iaktagelse att vissa personer utan någon som helst utbildning eller erfarenhet fortfarande tror att man kan tjäna buntar med pengar i IT-branchen.

Du pluggar ju och med en schysst utbildning går det faktiskt att om inte tälja så åtminstone skrapa lite guld :e

270 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.d34c6d5a
129 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
138 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
117 ms — ändringar (db)