---
title: "Data jobb"
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/jobb-karriar/29794-data-jobb"
topic: "Jobb & karriär"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/jobb-karriar"
author: "Alvar s"
published: "2000-07-28T16:58:00.000Z"
updated: "2000-07-28T18:06:00.000Z"
replies: 1
views: 155
page: 1
pages: 1
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/jobb-karriar/29794-data-jobb"
---

# Data jobb

## #1 — Alvar s, 2000-07-28T16:58Z

Är några år kvar innan jag kan skaffa jobb och hade tänkt bli nätverks tekniker eller webdesigner, så jag gick genast till en jobb sida och kollade upp data, fanns 1 för nätverkstekniker... Och alla företag har snart en hemsida så det går ju inte heller :(

Så vad borde man satsa på istället? Skriv så mycket info ni kan om jobbet: utbildningstid, lön etc...

( lönen är viktigast ;) )

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/29794

## #2 — cf, 2000-07-28T18:06Z

Satsa på en längre utbildning (3-4 år) med både bredd och djup. Exempel på utbildningar kan vara:

Datavetenskap
Civilingenjör
Systemvetenskap
m.m. m.m.

Med en dylik utbildning i botten har man alltid ett bättre utgångsläge, särskilt vad gäller lön och karriärmöjligheter.

Det lönar sig dock att titta på vad olika högskolor/universitet har för profil. Det kan skilja väldigt mycket i kvalitet och inriktning på olika utbildningar.

Men man skall inte glömma att en utbildning blir vad man gör den till - oavsett om den är 1 eller 4 år. För duktiga människor finns det alltid jobb - men man skall inte tro att man är garanterad ett bra jobb bara för att man har ett examensbevis att hänga på väggen.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/427731

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/jobb-karriar/29794-data-jobb
