Korta frågor korta svar :)
Väldigt bra!
Ni som jobbar inom IT, hur trivs ni?
21 svar · 1 139 visningar · startad av inspiro
Ni som jobbar inom IT, hur trivs ni?
Korta frågor korta svar :)
Väldigt bra!
Sådär, måste jag säga.
Det är bra på vissa sätt, tämligen informellt och inte så himla prestigefixerat, men branschen som kollektiv blir lätt ganska gubbig/grabbig (skillnaden mellan de två är väl ändå rätt obefintlig?). Inte nödvändigtvis på grund av några brister hos individerna, det är väl mest att det helt enkelt blir så när det finns så få kvinnor.
Datorer, bärs och kvinnor. Jag trivs.
Datorer, roséchampagne och Okkido. Jag trivs också. :)
Det kan dock bli ganska tungt med övertid i ibland, speciellt vid leveranser. Fast övertid brukar finnas på något sätt i alla branscher där man måste producera något.
För mig har nog de flesta åren varit väldigt positiva. Jag tror att det är stora möjligheter fortfarande för den som vill åstadkomma något.
Fast man borde kanske segmentera frågan lite mer! IT är vittomfattande idag säger Lasp
Förutom att jag ibland funderar över vad fan man håller på med egentligen, så trivs jag bra.
Jag får nog hålla med spango ang. grabbigheten, det skulle behövas lite mer komplement i många delar.
Sedan så är en ganska stor nackdel att man sitter still allt för mycket i det vardagliga arbetet, det skulle behövas lite mer fysiskt för att man inte skall behöva ta det helt på fritiden.
Sedan så känns det väl inte som att man gör någon direkt samhällsnytta genom att sitta och göra websajter direkt, världen skulle ju inte gå under om jag slutade jobba...
I övrigt så är det en väldigt skön bransch där man kan fördjupa sig hur mycket som helst, ju mer man vet desto mer vet man att man inte vet... ;)
japp!
Jag måste säga att jag har ifrågasatt mitt eget yrkesval många, många gånger de senaste åren, speciellt eftersom jag precis varit sjukskriven i över sex månader på grund av stressrelaterade problem härstammande just från jobbet.
Jag kan även fortfarande tycka att branschen är en aning "omogen". Det gäller inte bara många it-företag, utan i synnerhet kunderna som beställare och kravställare; ibland kan man börja undra om vissa ens läser specifikationer överhuvudtaget.
Sen är det ju givetvis könsfördelningen som är lite skev, men hos oss är det iallafall runt fem sex stycken kvinnor, varav en av dem är projektledare och en annan designimplementatör. Det är liksom som om man vant sig nu, efter åtta år i it-världen; det är nästan så att man får en skev bild av hur andra företag ser ut som kan ha hälften kvinnor; "finns det ens så många?!". ;)
Men när det gäller t.ex. mjukvarutveckling, infrastruktur eller liknande uppgifter, så är det ju dels de enorma utmaningarna man ställs inför som är roligast; allt detta abstrakta tänkandet; flödesscheman, prestanda, funktionalitet. Där kan man ha möjlighet att sätta sin egen prägel på det man gör. Jag ser det som en enorm utmaning att designa eller konstruera något som dagligen används av tusentals eller tiotusentals användare.
Trivs riktigt bra som IT-tekniker, är rätt ung också ;) Varje dag så dyker det upp en ny utmaning som man får sätta tänderna i och utvecklas som person.
Jobbar som utvecklare och trivs utmärkt.
Omväxlande arbetsuppgifter och mycket ansvar är sånt jag gillar.
Kul att få åka iväg till kunder ibland, särskilt när dom finns utomlands.
Nackdelen är väl när det är mycket att göra, då kan man få jobba i princip dygnet runt.
Ja och Nej.
Det positiva: Arbetsuppgifterna ofta. Arbetskamrater bra. Och att hela tiden utvecklas är positivt.
Det negativa: Trodde att vi avskaffat slaveriet för länge sedan, aldeles för många jobbar för mycket. Jag är en som jobbar för mycket och börjar tröttna på att det inte männsikor respekteras. Fokus är hela tiden på att pressa ut så mycket pengar som möjligt. Skit i arbetaren och hur h*n mår, det finns alltid någon ny att anställa.
Så nu fick jag kräkas ur mig lite igen :e
Anledningen till att jag frågar är förstås att jag själv funderar mycket på om jag hamnat rätt. Känner ni er trygga på jobbet? Trygga i er egen förmåga att faktiskt lösa alla "utmaningar"? Trygga i er anställning? Jag känner ofta att jag inte räcker till, att jag inte hinner, att uppgifterna är för svåra och att jag inte har någon som backar upp mig. Häner åtminstone ett par gånger i månaden att man får rätt mycket skit och skäll av kunder som inte är nöjda... tycker det är rätt jobbigt. Man gör ju sitt bästa och det känns som det inte räcker ens halvägs ibland... :/
Visst kan det kännas tungt när man kör fast, särskilt om man inte har någon att bolla problem och ideer med.
För min del så är väl det största problemet då jag är ensam utvecklare, då jag jobbar för ett företag som främst sysslar med teknik information.
Men samtidigt är det det som jag gillar, utmaningarna, att köra fast och ändå lyckas lösa det till slut.
Att kunderna skäller händer väl, men för det mesta beror det på att det har varit fel uppgifter i deras kravspec. Det händer ofta.
Däremot så får jag bra stöd av företaget och arbetskamraterna, och jag känner mig trygg i min anställning.
Jag har haft många samtal med våran VD där jag har påtalat vad det är för utveckling som jag vill syssla med och hur jag vill utvecklas i företaget. Och jag tycker att jag har fått bra respons på det.
Att arbetsbördan är tung imellanåt, särskilt när man är ensam, är smällar man får ta.
T.ex så fick jag en 2600 sidor lång standard som jag aldrig hört talats om innan för en vecka sen och ska göra en presentationsapplikation som följer standarden innan månadsskiftet. Inte så kul med så kort tid men det är bara att bita i det sura äpplet och jobba häcken av sig ett par veckor.
jag trivs.
måste hålla med override om den totala okunskapen som är ett faktum på många företag, särskilt på chefspositioner och inom ledning.
Jag har helt andra erfarenheter än många andra i tråden. Mina chefer är engagerade, kunniga och ställer upp med allt. Både jobbrelaterat och privata frågor.
Företaget är väldigt generöst mot sina anställda. Än så länge har vi åkt till Istanbul, New York, Warszawa, Lissabon och Peking. Hade jag velat hade jag säkert kunnat åka med på ytterligare 5-10 resor.
Jag känner mig inte det minsta stressad på mitt jobb. Jag hade inte några problem att vara föräldraledig i 10 månader eller att gå ner till 90% arbetstid. Fullt stöd hela vägen. :)
Web-Tor skrev:
Jag har helt andra erfarenheter än många andra i tråden. Mina chefer är engagerade, kunniga och ställer upp med allt. Både jobbrelaterat och privata frågor.
Företaget är väldigt generöst mot sina anställda. Än då länge har vi åkt till Istanbul, New York, Warszawa, Lissabon och Peking. Hade jag velat hade jag säkert kunnat åka med på ytterligare 5-10 resor.
Jag känner mig inte det minsta stressad på mitt jobb. Jag hade inte några problem att vara föräldraledig i 10 månader eller att gå ner till 90% arbetstid. Fullt stöd hela vägen. :)
Jag säger inte att mina chefer inte är engagerade eller kunniga. Och som anställd känner jag mig ändå extremt väl behandlad iochmed min sjukskrivning; de stod bakom mig till 100%. Även när det gäller aktiviteter och resor så är jag mycket nöjd, och inte minst med de fördelar inom sjukförsäkring, pension, bonus, friskvård och semester som vi har. Nackdelen är att vi hade lite för engagerade medarbetare, kan man väl säga. ;)
Jag ifrågastatte nog bara mitt eget val av yrke, snarare än själva branschen; jag älskar att jobba med IT (det känns fortfarande som ett modeord! :D), kanske lite för mycket tillochmed. Man måste sätta sina egna gränser.
Som relativt nykläckt ingenjör och som istortsett precis börjat jobba med open source på heltid ser jag positivt på tillvaron och trivs bra, fast jag hoppas jag kan fortsätta med mitt akademiska tankesätt inom industrin/telecom. De ser ut att behöva det ;)
Jag börjar bli lite less,(snart 10år i "branschen") skulle tänka mig bli bonde eller trädgårdsmästare... Tror inte det är nyttigt att vara för länge inom samma bransch man behöver se nya saker och andra vinklingar på livet...
Man börjar ifrågasätta om det verkligen är värt att sätta jobbet först(som jag förmodar att 99% av alla oss under 30år i branschen gör) Sista åren så har iaf. jag börjat värdesätta ledigtid(på golfbanan) betydligt högre än mer pengar på kontot den 25...
ärligt så behöver jag inte mer och hade klarat mig på betydligt mindre..
Finns betydligt mer folk som skulle ha det bättre av om de fick ett par tusenlappar av min lön varje månad.. sjuksystrar osv.