---
title: "iframes och javascript"
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/javascript/61205-iframes-och-javascript"
topic: "JavaScript"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/javascript"
author: "Virrdo"
published: "2002-12-04T20:03:45.000Z"
updated: "2002-12-05T07:08:17.000Z"
replies: 2
views: 251
page: 1
pages: 1
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/javascript/61205-iframes-och-javascript"
---

# iframes och javascript

## #1 — Virrdo, 2002-12-04T20:03Z

Jag har en iframe i en sida, med ett formulär öppnas en popup-fönster från den sidan. Min fråga är om det över huvudtaget är möjligt att uppdatera iframe:n från popup-fönstret?
Om inte, går det isåfall att uppdatera sidan som innehåller iframe:n från popup-fönstret?

Min andra fråga är, hur skickar man javascript-variabler från en sida till en iframe (om det nu också går)?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/61205

## #2 — Jojoxx, 2002-12-04T20:31Z

Om "a.html" innehåller en iframe vid namn "minIframe" som i sin tur innehåller "b.html" och du från "a.html" öppnar ett popup-fönster som innehåller "c.html" så kan du från "c.html" använda window.opener.location.href='annan_sida.html" för att ersätta "a.html". från "c.html" kan du även använda ersätta "b.html" med window.opener.minIframe.location.href='annan_sida.html'. Om popup-fönstret istället laddas från "b.html" så kan du ersätta "b.html" med window.opener.location.href='annan_sida.html' eller ersätta "a.html" med window.opener.parent.location.href='annan_sida.html';

När du säger "skicka variabler" sker ju detta oftast i samband med att du anropar en funktion. Om vi tänker oss att i första scenariot där popup-fönstret laddas från "a.html" och "a.html" även innehåller funktionen hejhopp som ser ut så här;

function hejhopp(minVariabel){
   alert(minVariabel);
}

... så kan du anropa den från "c.html" med window.opener.hejhopp(en_annan_variabel); så har du fått med dig "en_annan_variabel" till funktion i det andra fönstret.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/876265

## #3 — Virrdo, 2002-12-05T07:08Z

Jojoxx: Precis vad jag behövde, tack för hjälpen! :)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/876496

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/javascript/61205-iframes-och-javascript
