webForumDet fria alternativet

grafiska checkbox

JavaScript

3 svar · 220 visningar · startad av Qonos

Medlem sedan sep. 2000438 inlägg
Frågan#1

Jag har sökt igenom webforum utan att hitta hur man byter ut checkbox mot en grafisk bild..

jag hittade en del lösningar på hur man gjorde detta med radiobuttons, men lyckades inte modifiera dessa script till checkboxar... det jag är ute efter är ju att jag skall kunna välja många olika.. visst skulel jag kunna göra detta med tre radiobuttons med olika namn, det är ju inte särskillt snyggt och sen fungerar det ju inte särskillt bra iheller eftersom man inte kan "avmarkera" (eller vad man skall säga) den om man väl klicka i den..

Går det överhuvud taget att göra detta med checkboxar?
och naturligtvis :e är det någon som har lösningen på detta at dela med sig??

Medlem sedan maj 200010 687 inlägg
Medlem sedan sep. 2000438 inlägg
#3

nu har jag lagt in tre stycken...

det fungerar nästan :)

eller det fungerar men inte riktigt så smidigt som jag hade velat..
när man klickar och sätter tex alla på onnär man klickar lite fram och tillbaka på dem så är det ibland som om scriptet inte hänger med för ibland måste man klicka typ 2 gånger på den för att den skall ändra bild.

här är min kod:

[kod]
<form name="myForm">
<input type="hidden" name="mycheckbox" value="0">
<a href="#" onClick="gfxCheckboxToggle(document.myForm.mycheckbox,document['ett'],'image/off.gif','image/on.gif'); return false;"><img src="image/off.gif" width=30 height=30 border=0 alt="" name="ett"></a>
<a href="#" onClick="gfxCheckboxToggle(document.myForm.mycheckbox,document['tva'],'image/off.gif','image/on.gif'); return false;"><img src="image/off.gif" width=30 height=30 border=0 alt="" name="tva"></a>
<a href="#" onClick="gfxCheckboxToggle(document.myForm.mycheckbox,document['tre'],'image/off.gif','image/on.gif'); return false;"><img src="image/off.gif" width=30 height=30 border=0 alt="" name="tre"></a>
</form>
<script type="text/javascript">
/* Detta script finns att hämta på http://www.jojoxx.net och
får användas fritt så länge som dessa rader står kvar. */

function gfxCheckboxToggle(checkboxobj,imgobj,offSrc,onSrc){
checkboxobj.value = (checkboxobj.value=='1') ? '0':'1';
if(document.images){
imgobj.src = (checkboxobj.value=='1') ? onSrc:offSrc;
}
}
</script>
[kod]

Medlem sedan juni 20004 308 inlägg
#4

Jag är rädd att det inte blir snabbare än så. Klickar du som en gasell på knappen så ser du att du hinner klicka snabbare än vad bilderna hinner växlas. Alltså scriptet hinner inte köras klart innan nästa event händer.

265 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25
130 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
131 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
131 ms — ändringar (db)