---
title: "Hur låter man användare mata in javascript på sidan säket"
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/javascript/192050-hur-låter-man-användare-mata-in-javascript-på-sidan-säket"
topic: "JavaScript"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/javascript"
author: "xtreme"
published: "2014-03-18T21:58:03.000Z"
updated: "2014-03-22T08:31:51.000Z"
replies: 1
views: 724
page: 1
pages: 1
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/javascript/192050-hur-låter-man-användare-mata-in-javascript-på-sidan-säket"
---

# Hur låter man användare mata in javascript på sidan säket

## #1 — xtreme, 2014-03-18T21:58Z

Vill låta användaren kunna mata in JavaScript på sidan som jag vill kunna validera. Användaren ska i ett formuläret ex mata in en for-lopp som skriver ut siffrorna 1-10. Jag vill kunna kontrollera att resultatet blir 1-10 samt att jag vill kunna göra det på ett säkert sätt.

Hur kör man ett javasscript som en användaren skrivit in i ett formulär och testar att resultatet blir rätt?
Hur gör man det på ett säkert sätt med tanke på att användaren kan skriva in vad skit somhelt.

Tänk er lite som codecademy fungerar fast inte alls så avancerat.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/192050

## #2 — gbv, 2014-03-22T08:31Z

Skulle gissa att codecademy kör en tolk på servern för det där. Jsfiddle verkar dock köra all js kod på en annan server på via en iframe <http://stackoverflow.com/questions/8004001/how-does-jsfiddle-allow-and-execute-user-defined-javascript-without-being-danger> 
Det i kombination med eval() skulle kanske funka?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2315765

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/javascript/192050-hur-låter-man-användare-mata-in-javascript-på-sidan-säket
