När man kilckar på submit i ett formulär så ska det öppnas ett nytt litet fönster, utan scroll, med hjälp av javascript (alltså inte med target=_blank i form taggen). För sedan ska nämligen detta nya fönstret stängas automatiskt efter några sekunder.
Fönstret med submit knappen ska alltså vara kvar oförändrad efter man har tryckt på submit. Sidan som scriptet returnerar ska komma i det nya fönstret.
OK bra, men saken är den att jag redan har en onsubmit i form taggen och man kan väll bara ha en? jag får i alla fall bar en att funka. Den jag redan har gör detta:
<script language="JavaScript">
function validateForm(){
setTimeout("rensa()", 500);
return true;
}
function rensa(){
document.epost.reset();
}
</script>
Lite förklaring. return true används här för att vara säker på att eventet skall returnera true (i annat fall skickas inte formuläret). Skall du använda funktionen validateForm till en validering av formuläret (som namnet antyder) så bör du öppna fönstret från denna funktion, så att det bara öppnas om valideringen var korrekt och formuläret verkligen skall skickas.
263 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.d34c6d5a