OK, nu blev det lite rörigt i rubriken här ovan... men jag vet inte hur jag ska förklara.
Jag försöker ändå och hoppas att något proffs har en idé.
Jag har ett frameset (det vet ni ju nu vid det här laget) och i vänsterframen har jag en knapprad med olika val till delar av sajten. Nu vill jag att man ska kunna se underlänkarna (3 av 7 knappar har 3-4 underlänkar) i huvudframen, men bara när man snurrar med musen över knappen.
Dvs jag har knapp "Info om mig" i vänsterframen, när jag sen för musen över knappen så vill jag att en bild (helst en image-map eller liknande) med några undermenyer, typ "Fakta", "CV", "Bilder" osv... ska hoppa upp i huvudframen till höger om vänstermenyn.
Detta för att spara på utrymme både på höjd och sidled. När man inte har musen ivägen så kan man se hela sidan i bakgrunden.
Jag antar att man dels måste jobba med lager, men också med någon typ av javascript.
Någon som har några idéer... är det möjligt överhuvudtaget??
------------------
/Petra If you see someone without a smile, give them yours.
I "objektet" kan man ju slänga in flera "visalager" anrop och på så sätt slänga in en sån där popupmeny, eller whatever. Det ser ju lite olika ut i kod beroende på vad man ska ha.
Jag kom dock på att jag kanske skulle ha en annan funktion istället. Det kan ju bli lite struligt med flera frames osv så jag beslutade mig att istället ha en typ av dropdownversion av menyn... dvs när man för musen över "knappen" (eller möjligen klickar) så kommer det en ny underknappsmeny under huvudknappen (också grafik).
Detta sista du fråga om det kan du enklet göra i DW med lager ju.
Jag har för mig att du skall har dreamweaver är det inte så?
Show and Hide layers.
Fast det är ju klart du kanske inte vill göra sida i lager eller?
/
nordan
Jodå, men det styrs av javascript. Det finns en uppsjö med färdiga pop-ned menyer lite här och var, men grunden kan man ju ta från koden jag hade i några inlägg upp (med spangos tillägg, förstås). Skillnaden är snutten: parent.mainFrame..bla..bla..bla som får bytas ut med bara onmouseover="lagopen(argument);" och onmouseout="lagclose(argument);"... sen får man hitta på nåt bra som objekt i lagret. Typ en tabell eller nåt. Justera positionering (top & left) och voila!
Det går ju att bygga på med många lager på scriptet. DW är ju bra på att göra stilmallar och tabeller, men på att göra script är tveksamt då det oftast blir tunggrodd kod. Hur GoLive är, har jag ingen aning om... :)