webForumDet fria alternativet

window.open och xml

JavaScript

4 svar · 360 visningar · startad av Uwe

Medlem sedan nov. 2003181 inlägg
Frågan#1

Tänkte mig att ha ett script som visar upp en xml struktur från en sträng i stället för att öppna en fil. Resultatet som ska visas är samma som det ser om man väljer att visa en xml-fil i webbläsaren. Har försökt med följande, men resultatet blir inte så som jag hade tänkt:

function OpenXml(XmlString)
{
	Window = window.open('', '',  'menubar=no,toolbar=no,status=no,directories=no,location=no,resizable=yes');
	with (Window.document)
	{
		open();
		write(XmlString);
		close();
	}
	return false;
}
Medlem sedan juni 20008 205 inlägg
#2

Webbläsaren vet inte vilken MIME-typ det är på det du skriver. Du kan ange det i open, byt ut open(); mot open("application/xml"); så borde det ordna sig.

Medlem sedan nov. 2003181 inlägg
#3

Låter väldigt lågiskt det du skriver. Tyvärr funkar det inte ändå, enda gången det verkar bli rätt är när jag använder text/plain som mimetype?

Medlem sedan juni 20008 205 inlägg
#4

Återigen öppnar jag munnen snabbare än jag borde... verkar vara en IE-grej.
http://msdn2.microsoft.com/en-us/library/ms536652.aspx

Medlem sedan nov. 2003181 inlägg
#5

Antar att man måste spara ner det som en fil innan man öppnar det. Verkar inte finnas någon väg runt vilket jag tycker är märkligt.

651 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2
525 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
124 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
525 ms — ändringar (db)