webForumDet fria alternativet

Förhandsgranska formulärdata

JavaScript

2 svar · 313 visningar · startad av peppar

Medlem sedan dec. 2001873 inlägg
Frågan#1

Har ett formulär som jag vill kunna förhandsgranska genom att klicka på en knapp i formuläret. Som det är nu skicka formdatat till en sida som uppnas i formuläret som ser ut så här:

<form name="form1" method="post" action="artiklar_insert.asp">
<input type="button" name="Förhandsgranska" value="Förhandsgranska" onclick="document.forms[0].action='artiklar_preview.asp'; window.open('','preview','width=800,height=500,scrollbars=yes,toolbar=yes,status=yes'); document.forms[0].target='preview'; document.forms[0].submit();">
<input type="submit" name="Submit" value="Submit" />

Har man klickat på förhandsgranska en gång och sedan väljer att submitta så skicar den datat till förhandsgranskning igen utan att submitta.
Det fungerar endast att submitta genom att ladda om sidan, då man naturligtvis för skriva om all data i formuläret osv.
Vad är det som är fel?

r/fick med lite för mycket oväsentlig kod, problemet kvarstår dock.

Medlem sedan sep. 20021 655 inlägg
#2
<form name="form1" method="post" action="artiklar_insert.asp">
<input
 type="button"
 name="Förhandsgranska"
 value="Förhandsgranska"
 onclick="this.form.action='artiklar_preview.asp'; window.open('','preview','width=800,height=500,scrollbars=yes,toolbar=yes,status=yes'); this.form.target='preview'; this.form.submit();"
>
<input
 type="submit"
 name="Submit"
 value="Submit"
 onclick="this.form.action='artiklar_insert.asp'; this.form.target='_self';"
/>

Den lustiga indenteringen är bara för att det ska bli lättare att läsa.

Medlem sedan dec. 2001873 inlägg
#3

Tack, så enkelt var det..

263 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25
126 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
134 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
125 ms — ändringar (db)