---
title: "Scrollable script fungerar inte överallt på sidan?"
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/javascript/119263-scrollable-script-fungerar-inte-överallt-på-sidan"
topic: "JavaScript"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/javascript"
author: "maqe"
published: "2005-01-04T13:09:45.000Z"
updated: "2005-01-04T20:23:00.000Z"
replies: 1
views: 180
page: 1
pages: 1
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/javascript/119263-scrollable-script-fungerar-inte-överallt-på-sidan"
---

# Scrollable script fungerar inte överallt på sidan?

## #1 — maqe, 2005-01-04T13:09Z

Jag har tänkt att använda mig av ett scroll script för mina nyheter på en site [scriptet](http://www.dynamicdrive.com/dynamicindex11/scrollc2.htm) men det fungerar inte när jag placerar det där jag vill ha det i koden? Jag använder mig av ASP.NET C# med Wilson Masterpages som grund. När jag lägger scriptet i Headern så fungerar det i både mozilla och IE men när jag lägger det där jag vill ha det i koden så slutar det att fungera i IE men fungerar fortfarande i mozilla? Nån som är duktig på javascript kanske har några tips på hur jag kan åtgärda detta? Här är sidan jag pratar om siten

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/119263

## #2 — maqe, 2005-01-04T20:23Z

Felet var att jag hade döpt den diven som scriptet använde sig av till samma sak som jag hade döpt en datalist till. Datalisten blir en div i htmlkoden och då blev det en krock.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1518749

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/javascript/119263-scrollable-script-fungerar-inte-överallt-på-sidan
