webForumDet fria alternativet

Problem med TextBox i J2ME

Java

4 svar · 527 visningar · startad av renholm

Medlem sedan apr. 20012 266 inlägg
Frågan#1

Håller på med en liten applikation till mobilen som skall kunna skicka SMS, för att ta reda på nummret har jag en TextBox av typen PHONENUMBER. Då finns det en möjlighet att plocka nummer från telefonboken. Dock får jag problem när jag ska skicka till ett nummer hämtat från telefonboken. Strängen som jag plockar ur textboxen innehåller på något skumt sätt en avslutade char 0. Vilket den inte gör om jag skriver in nummret manuellt. Trodde null avslutade strängen och inte torde vara med? Någon som vet mer om detta eller har någon fin metod för att sopa bort sådana tecken från strängen?

mvh
kristoffer

Medlem sedan apr. 200357 inlägg
#2

en vanlig hederlig trim() på strängen borde funka, den ska ju ta bort även kontrolltecken.

Medlem sedan apr. 20012 266 inlägg
#3

Fungerade prima, dock fortfarande skumt :)

Medlem sedan juli 20053 inlägg
#4

om du har problemet i en if-sats så kan du även prova med:

"hej hopp".startsWith("hej")

det är dock inte så snyggt, skriver det mest så du vet att det går att göra så och förhoppningsvis så kan du ha lite nytta av det :)

Medlem sedan apr. 20012 266 inlägg
#5

Är en funktion som inte jag har någon makt över som skall ta värdet så tyvärr funkar inte startsWith. Trim löste problemet men tycker det är skumt att man får en sådan sträng som har med 0.

263 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.1dc6f849
124 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
129 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
131 ms — ändringar (db)