webForumDet fria alternativet

Säkert att använda CSS?

HTML & CSS

8 svar · 348 visningar · startad av diondra

Medlem sedan feb. 200461 inlägg
Frågan#1

Finns det någon webbläsare som inte stödjer CSS.

Har nämligen en sida baserad på css, tänkte om den kanske skulle komma att se konstig ut i t.ex NN eftersom inte frames stöds av alla webbläsare.

Medlem sedan dec. 20025 871 inlägg
Medlem sedan nov. 200013 890 inlägg
#3

Ja, det finns webbläsare som inte stödjer CSS.
Dessa webbläsare har en marknadsandel på någon promille.
Vad Netscape-version menar du med NN?

Medlem sedan juli 20013 378 inlägg
#4

Re: Säkert att använda CSS?

diondra skrev:

Finns det någon webbläsare som inte stödjer CSS.

Hmm...
Just nu är jag så frustrerad över Microsofts lopphög till webbläsare att jag nog tyvärr måste säga MSIE6...

Visst den kan en hel del, och den är iaf "bättre än NN4" - men f*n vad den buggar ur när man försöker låta bli att fulkoda sig förbi dess "box model-problem" och andra CSS-brister och skumsiteter !!!

Medlem sedan feb. 2003774 inlägg
#5

Jag delar din frustation Jarvklo, men med användandet av CSS - hacks (tyvärr) så går det mesta att lösa.

Medlem sedan juli 20013 378 inlägg
#6

Sant - du får ursäkta mig diondra...
Jag var visst på lite onödigt dåligt humör när jag skrev det där :r

Om du bara testar din kod i både MSIE och en nyare Mozilla (om du kör windows ;) ) så kan du lita på att din sida ser "hyfsat lika" ut i det mesta som finns på marknaden idag.

För det är - som Web-Tor säger - inte speciellt många användare som kör Netscape 4.x längre, och det var den webbläsaren som länge saboterade många försök att bygga snygga sidor med nästan bara CSS-baserad layout pga dess urkiga CSS-buggar

diondra skrev:

eftersom inte frames stöds av alla webbläsare.

... men det där är ett ännu mindre problem eftersom det i praktiken väl inte är någon som kör vare sig Netscape 1 eller MSIE2 idag ???

Frames är bara att köra på med om man vill - t.o.m. Lynx (som ju bara klarar att visa text från webbsidor) klarar frames (även om den gör det på ett "icke visuellt" sätt ;)

Medlem sedan feb. 200461 inlägg
#7

tack för era svar. känner mig lite klokare nu också :)

med NN menade jag bara Netscape Navigator, Web-Tor. ... hmm kanske är en felaktig term ^:I

Glad att få veta också att de flesta webbläsare stöder frames idag, eftersom jag gillar att arbeta med dem :)

Medlem sedan feb. 2003774 inlägg
#8

diondra skrev:

Glad att få veta också att de flesta webbläsare stöder frames idag, eftersom jag gillar att arbeta med dem :)

Ja, det har de ju gjort det sedan 9 år tillbaka...

Medlem sedan apr. 200312 679 inlägg
#9

*flinar*

259 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.2f471f9e
128 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
127 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
127 ms — ändringar (db)