Jag samlar på lite hemsidor, lite för nostalgins skull när respektive sajt sen byter design eller dylikt. Nu är det så att jag vill spara https://www.k10k.nets startsida men får det inte att fungera - .aspx-filändelserna ställer till det - både IE och Opera7 sparar alltså .aspx-sidor som .aspx i stället för .htm. Hur kommer jag runt det?
[1]Vore tacksam om nån kunde spara startsidan åt mig och kanske mejla till xxx?
Finns ett trevligt program som heter port***** (komemr tyvärr inte på det nu, nån annan som vet?) som är shareware som sparar ner sidor direkt så som dom ser ut på servern, Man anger antal "länk klick" den skall spara ner. Mkt enkelt och trevligt.
Jag har testat ett program som heter Websnake men det var ett tag sedan. Dessutom lyckas jag inte komma på in deras sajt, det kan ju i och för sig vara tillfälligt. Dock ger en sökning på Download.com inte heller något vidare resultat. :l
Hur som helst, programmet kan tanka ner hela webbplatsen (filer + mapphierarkin) men hur det fungerar med andra dokument (.asp*, .php osv) än .htm* vet jag dock inte.
Free to try, $40 to buy. Finns att tanka ned på download.com.
Vill minnas att den fungerade i några dar, men det var så länge sedan jag använde den så jag kommer inte riktigt ihåg, men vet dock med säkerhet att jag en gång ville kopiera en site för att browsa offline, och den hade allt sitt innehåll i en databas som presenterades med hjälp av ASP och teleport pro typ "klickade" på alla länkar som fanns på siten och då genereades ju sidan och skrevs i statisk html som skickades till teleport, som det sedan tod och sparade ned till hårddisken och fäste filändelsen .htm på
Så det borde fungera... men 40 dollar verkar ju lite dyrt.... men det funkar ju iaf. att testa.
Som sagt Teleport Pro finns som jag även nämt här. Skillnaden mellan betald och inte betald är antalet "uppkopplingar" du kan använda samtidigt. Fler "uppkopplingar" snabbare nerladdning.