NS6, som är byggt på Mozilla, har kastat bort mycket av de funktioner som enbart stöds i NS4. Exempelvis fungerar inte mycket av den gamla lagerhanteringen, du blir "tvingad" att använda dig av det standardiserade DOM1-gränssnittet för sådant. Rent allmänt kommer du att upptäcka att NS6 är vansinnigt trevlig att koda för, eftersom den stödjer i stort sett allt som är värt att stödja.
Trådstart#1
Trubbel.
En kund som precis laddat hem netscape 6 säger nu att alla sidor som fungerade i netscape 4 helt plötsligt ser mystiska ut, text kommer inte fram osv.
Har inte sett det hela än, men undrar så här i förhand om det finns några kända skillnader på hur 4:an och 6:an tolkar html.
Jag är inte upphovskvinnan till koden heller som jag knappt sett så jag kan inte säga något om hur välskriven den är.
/Catalina