---
title: "Hemsidesprogram för nybörjare"
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/html-css/185262-hemsidesprogram-för-nybörjare"
topic: "HTML & CSS"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/html-css"
author: "MormorC"
published: "2010-11-15T22:05:28.000Z"
updated: "2010-11-18T19:33:02.000Z"
replies: 13
views: 3022
page: 1
pages: 1
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/html-css/185262-hemsidesprogram-för-nybörjare"
---

# Hemsidesprogram för nybörjare

## #1 — MormorC, 2010-11-15T22:05Z

Nu måste jag skaffa ett nytt hemsidesprogram.
Men vilket ska kag köpa? Nu har jag FrontPage2000.
Dreamweaver är väl för komlpicerat för ett blåbär?
Webdesignskolan CMS vet jag inget om men det är många som säger att det är lättanvänt. Jag har kollat lite på deras sida och tycker det verkar svårt. 
Sedan finns det ju en del gratisprogram men de är väl ganska begränsande? Jag måste ha ett formulär med på sidan. Det måste vara på svenska.
Om man jämför CMS med Dreamweaver vilket är lättast?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/185262

## #2 — Buddaz, 2010-11-15T22:22Z

Hej
Koda på egen hand, kostar inget. Bara ladda ner en bra text editor som notepad++ sedan en bra bok eller  några bra siter på nätet som förklarar allt på svenska. Några användbara länkar på svenska som förklarar grunderna på svenska.

<http://www.tiger.se/dok/xhtml.html>
<http://webbdesigna.se/xhtml.php>
<http://www.w3schools.com/xhtml/> på engelska, väldigt bra
<http://kaxigt.com/xhtml-guide-fran-sgml-till-xhtml/>
<http://www.seo-guide.se/html-och-css>
<http://www.jonasweb.nu/sidor/html/index.html>
webbdesignskolan har även grunderna

Windows har ett eget program som heter expression har jag för mig kostar inget, hur som helst du lär dig mer av att koda på egen hand och det är väldigt enkelt. I början räcker det med xhtml+css sedan när du har kommit lite längre fram så kan du börja titta på annat som till exempel javascript  
Följ instruktionerna på siterna så har du en sida på nolltid.

MVH

Buddaz

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2259643

## #3 — Danne V, 2010-11-16T10:27Z

> **[MormorC skrev:](https://www.webforum.nu/p/1522899)**
>
> Nu måste jag skaffa ett nytt hemsidesprogram.
> Men vilket ska kag köpa? Nu har jag FrontPage2000.
> Dreamweaver är väl för komlpicerat för ett blåbär?
> Webdesignskolan CMS vet jag inget om men det är många som säger att det är lättanvänt. Jag har kollat lite på deras sida och tycker det verkar svårt. 
> Sedan finns det ju en del gratisprogram men de är väl ganska begränsande? Jag måste ha ett formulär med på sidan. Det måste vara på svenska.
> Om man jämför CMS med Dreamweaver vilket är lättast?

Först: Man kan inte jämföra ett CMS (Content Management System) med ett program som Dreamweaver. Ett CMS är ett färdig applikation som genererar en hel webbplats där du egentligen bara lägger in ditt eget innehåll (därav namnet "Content Management"). Ett program som DW använder du för att skapa din egen webbplats från scratch.

DW är egentligen inte svårare eller enklare att använda än andra program. Men grundförutsättningen för att du ska kunna använda det rätt är att du har ett ganska bra hum om hur man skapar en webbplats. Och det är väl där den springande punkten ligger:

Vad har du för ambitioner? Vill du bara ha EN enda webbplats färdig så snart som möjligt och egentligen är tämligen ointresserad av att lära dig? Eller har du planer på att lära dig html och css på "hyfsat allvar" så att du förstår en webbplats uppbyggnad och kan jobba direkt i den bakomliggande källkoden?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2259662

## #4 — MormorC, 2010-11-16T10:42Z

Tack för ditt svar.
Min ambition är att få en väl fungerande sida till föreningen jag är med i. Den som jag gjort nu <https://www.hsbf.se> ser inte ut som jag vill. Jag känner mig begränsad av FrontPage 2000 som jag använt mig av. För tillfället har jag en användarbok "Webbdesign på rätt kurs" som jag försöker gå igenom. Allt där går ut på html. Css vet jag ingenting om. Eftersom jag tycker det är väldigt roligt med webbdesign vill jag lära mig så mycket som möjligt men eftersom jag är 61 år har jag åldern emot mig. Det är trögt att lära nytt.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2259663

## #5 — Lasp, 2010-11-16T10:47Z

Du har väl fått några tips tidigare! När det gäller färdiga grejor på ren svenska är det väl inte fel att kolla in vad folk har gjort i andra system!
Wordpress borde vara ett mycket snabbt sätt att komma upp med en sida och samtidigt ge andra en möjlighet att påverka innehållet.
Kanske inte så att det är jättelätt att ändra utseende, men det borde gå att finna en bra mall som passar Er förening säger Lasp. Ledde inte tipset med CO till något?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2259664

## #6 — Pedda, 2010-11-16T10:53Z

Som Danne V skriver så är det ganska avgörande hur du har tänkt använda programmet.

Egentligen så kan man ju göra en hemsida i notepad, men det ställer högre krav på att man vet vad man gör. D.v.s att man kan html och css bra.

Är man ny på webdesign så brukar man vilja ha en WYSIWYG editor där man kan välja mellan kod och design läge.
Ett exempel på en sådan editor är Dreamweaver som är ganska avancerad på det sättet att det har många funktioner. Men för den vanliga användaren så är det många funktioner som inte kommer användas och därför kan vara onödiga att betala för.

Så därför kan en annan editor som t.ex Microsoft Expression Studio 4 Web vara ett bra alternativ för en nybörjare då den har både kod och design läge och innehåller de vanligast använda funktionerna och är billigare än Dreamweaver.

Dreamweaver kostar 4500 - 5000 kr och finns på svenska.
Microsoft Expression Studio 4 Web kostar 1500 kr men finns bara på engelska (tror jag)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2259665

## #7 — Buddaz, 2010-11-16T11:03Z

Hej
Microsoft expression kostade inget för mig, har det på min dator. Installerade det helt gratis fast jag inte använder det. Tycker hellre vanlig kod är bättre. Man behöver en hel manual enbart för programmet. Har bara inte orkat avinstallera det. Det är som Pedda säger angående WYSIWYG, för många funktioner som är onödiga. 

MVH

Buddaz

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2259668

## #8 — Pedda, 2010-11-16T11:13Z

Jag har bara testat Expression Web en gång och det var för något år sen när jag bara skulle göra ett litet jobb och inte hade någon editor på datorn jag satt vid och inte orkade installera CS, men jag kan inte påstå att jag tyckte att den var krånglig att använda.

Och hur du fick den gratis vet jag inte.
<http://www.microsoft.com/expression/products/Web_Overview.aspx>

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2259670

## #9 — Danne V, 2010-11-16T11:29Z

> **[MormorC skrev:](https://www.webforum.nu/p/1522925)**
>
> Tack för ditt svar.
> Min ambition är att få en väl fungerande sida till föreningen jag är med i. Den som jag gjort nu <https://www.hsbf.se> ser inte ut som jag vill. Jag känner mig begränsad av FrontPage 2000 som jag använt mig av. För tillfället har jag en användarbok "Webbdesign på rätt kurs" som jag försöker gå igenom. Allt där går ut på html. Css vet jag ingenting om. Eftersom jag tycker det är väldigt roligt med webbdesign vill jag lära mig så mycket som möjligt men eftersom jag är 61 år har jag åldern emot mig. Det är trögt att lära nytt.

Föreslår att du delar upp din ambition i två delar:

1\. Primärt: Att få en bra fungerande sida till föreningen.
2\. Sekundärt: Att så sakteliga lära dig html och css för ditt eget nöjes skull (och sedermera till föreningens fromma också).

Ladda ner <http://wordpress.org/> och installera Wordpress på ert webbhotell. Leta reda på nåt snyggt tema och lägg in <http://wordpress.org/extend/themes/>. Kolla om du skulle kunna ha glädje att nån av alla plug-ins som finns: <http://wordpress.org/extend/plugins/> 

Lägg in kategorier, texter, bilder. Konfigurera allt annat, som t.ex. var mailen från svarsformuläret ska gå. Allt jobb tar max en vecka (inklusive "arbetet" att bekanta sig med WP). Simsalabim, så är er hemsida klar.

Därefter kan du börja läsa om html och css (Cascading Style Sheet, dvs det kodspråket man använder för att ge en webbplats sin visuella utformning - färger, fonter, marginar, paceringar osv).

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2259672

## #10 — Buddaz, 2010-11-16T11:34Z

Hej
Kommer några gratis WYSIWYG kanske kan hjälpa om du nu inte vill sätta dig in i kod och bli ruinerad på kupen.

<http://www.openwebware.com/>
<http://www.thefreecountry.com/webmaster/htmleditors.shtml> \- srcolla längre ner finns dem på siten
<http://www.bosseweb.se/gratisprogram/gratis-webbeditorer>
<http://webdesign.about.com/od/htmleditors/tp/aatpfreewyswin.htm>

Några sidor som man hittade på nätet om det nu är WYSIWYG du vill använda dig av.

MVH

Buddaz

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2259675

## #11 — Buddaz, 2010-11-16T11:37Z

Hej
För att svara Pedda så fick jag den som student. Var ett speciellt erbjudande där jag tog expression och visual basic har jag för mig aldrig använt dem men som sagt det var gratis så jag laddade ner dem sedan har jag inte orkat avinstallera dem.

MVH

Buddaz

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2259676

## #12 — MormorC, 2010-11-16T11:41Z

Tack alla ni som svarat mig i detta ämne. Jag anser nu att jag fått så många goda råd och tips att känner mig lite "klokare".
Fler tips behövs ej.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2259678

## #13 — rakatoner, 2010-11-18T07:10Z

Trots  att du fått  många goda råd  vill  jag  ge dig ett till..   har inte erat  webhotell några  färdiga mallar  som ni kan  använda ? One.com  som jag använder  har flertal hemsidemallar  som  är "snygga " det är ju en smaksak - o enkla  att göra om  till sin  egen   stil. Men  där får man hjälp med strukturen. Bara  byta  bilder o texter  till sina egna .

//  Tant  mitt  i livet  // <https://www.medzeta.se>

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2259858

## #14 — pokonis, 2010-11-18T19:33Z

One har ett helt gäng mallar. Snygga kanske är att ta i men deras webb baserade editor e faktiskt bland det allra enklaste för nybörjare Den e seg som stryk men den är enkel och lättförståelig. Knappt ett gram knepigare än vanligt Word. Men som tur är så kan man när man har gjort "RIKTIG" sida med DreamWeaver ;-), kan man bara FTPa upp den ist.

\_______________\_
fixarhemsidan.se

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2259911

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/html-css/185262-hemsidesprogram-för-nybörjare
