Försöker få till en uppgift i xhtml, har inte kommit till CSS ännu.
Uppgiften är formulär i tabell, grejen är att det ser fin fint ut i preview i HTML-kitt men när jag kollar i EI eller firefox så fyller formen tex type="text"
inte hela columnen text fältet är en smal liten grej, ser för jäkligt ut :bla
Jag har provat att sätta hight i <td> och cellpadding =0 för <table> inget av detta biter, någon som kan hjälpa mig med detta ?
<table border="1" align="center" width="500" summary="table for form"
cellpadding="0" bgcolor="#FF99FF">
<tr>
<td>
<p align="right">Name</p>
</td>
<td width="60" height="20"> <-- här försöker jag få till höjd
<input name ="name" type="text" size="30" maxlength="50"/>
</td>
</tr>
..........
Jag begriper nog inte alls vad det är för textfält som du tycker är en smal liten grej. Testkör jag din kod så pekar du på border...<table border="1", men å andra sidan så är den hög... du får nog förklara bättre.
Jag förstår inte heller riktigt din fråga men har en annan kommentar:
- använd alltid små bokstäver i xhtml-kod, även färgkoden alltså (bgcolor="#ff99ff").
- om du vill skriva < eller > i löpande text, så är koden < resp >
Försök förklara ditt problem en gång till så kanske vi kan svara bättre.
tack för alla svar men...
jag har provat cellspacing och padding. får och får använda CSS tanken är att det skall gå att lösa utan men det var kanske inte riktigt så enkelt som man initialt tycker.
table,th,tr,td,input,p{margin:0;padding:0;}
den raden "nollställer alla webläsare när det gäller marginaler och padding.
Olika webläsare har olika marginaler och padding för tabeller och formulär, så för att få det likadant i alla så nollställer man och sedan lägger man till själv om man vill ha marginaler och padding.
td{line-height: 1; } den här säger att textraden ska vara lika hög som bokstäverna, men för att få med svängar och prickar på bokstaverna så brukar man använda 1.2
Det är inte lätt att få tabeller och formulär lika utan css.