Hur fungerar måttet "em" egentligen?
29 svar · 2 535 visningar · startad av olarsson · sida 2 av 2
Trådstarten, av olarsson
Hur är det med em i CSS egentligen? Tas detta måttet utifrån normalstorleken på texten hela sidan eller utifrån textstorleken på det aktuella blocket. Anta att man har en sektion som har bredden i em och man får för sig att ändra textstorleken i detta block kommer då sektionen bli bredare? Vad händer om man har många olika textstorlekar i en viss sektion?
Läs hela trådstarten →Du behöver inte ange decimalerna... Men det kanske du redan vet. Likadant, använder man halva enheter räcker det ifall man skriver .8 eller .7 osv. Ser häftigare ut ju!
yes
SimonG skrev:
Om jag förstår dig rätt vill du ha ett enkelt sätt att omvandla pixlar till em?
Sätt body-taggen till "font-size:62.5%;" så motsvarar 1em 10px.
Då Internet Explorer inte tolkar halva procentenheter är det bättre att göra på detta vis:
html{
font-size: 125%;
}
body{
font-size: 50%;
}
jag skrev nyss en post om detta: http://www.icaaq.com/2008/04/16/how-to-fix-internet-explorer-rounding-font-size-bug/
mv icaaq
jarvklo skrev:
Hur skall jag kunna veta var du var och vad du gjorde förutom knackade på ett tangentbord när du skrev ditt inlägg?
HAHA, bästa idag
Fuel skrev:
jag kör
html,body { font-size: 100%;sidorna ser nästan identiska ut i FF3 & IE7
Fast där ställer du inte ner font-storleken något. Du använder dig enbart av standardinställningen (16px)
...
Om man försöker floata 3 divar brevid varandra som har den totala bredden 100% så (t.ex. 25% 50% 25%), så ryms de inte, i alla fall inte i IE. Har ni några sluga tricks för att komma runt det problemet, så att man kan fylla 3 skärmen till 100% av bredden i alla fall?


