Mekar med en pluggin till bloggverktyget WordPress.
När jag ska html-validera det hela, så får jag bakslag på en html-tagg, nämligen <br> som inte köps av validatorn.
Detta fel återkommer en gång för varje inlägg i bloggen, och jag skulle gärna vilja ha bort detta fel
I nedanstående kodsnutt, hur ska jag då göra för att få in ett tomrad/blankrad på den plats där <br> är markerad, och att det samtidigt följer den standard som gäller för validatorn?
Som det är nu köper inte validatorn placeringen av <br>.
<div class="post">
<h2 id="post-<?php the_ID(); ?>">
<a href="<?php the_permalink() ?>" rel="bookmark" title="Permanent Link to <?php the_title(); ?>">
<?php the_title(); ?></a></h2>
<small><?php the_time('j F, Y') ?> <!-- av <?php the_author() ?> --></small>
<div class="entry"><?php the_content('Read the rest of this entry »'); ?></div>
[red][3][B]<br>[/B][/3][/red]
<?php if(function_exists('the_ratings')) { the_ratings(); } ?>
<div class="postmetadata">
Men varför fungerar inte det vanliga tradionella <br> nuför tiden?
Jag validerar i "XHTML 1.0 Transitional".
Ovan nämna validering är med i det theme jag installerat för WordPress. Är det rätt validering, eller vad borde jag validera i någon annan standard?
Dagens webstandard, som det så vackert heter, kräver att all taggar ska vara stängda. Det är samma sak med ex <hr>-taggen. Det ska vara <hr /> nu.
/Lars
Det har ingenting med någon "dagens webstandard" att göra, utan det beror på XML-syntaxen.
Om man kodar XHTML så borde man veta att det följer XML-syntaxen, vilket innebär att alla taggar måste stängas.
Taggar som inte har någon sluttagg stängs direkt i öppningstaggen genom ett slash i slutet.
138 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.b746b907