webForumDet fria alternativet

frågor angående validering

HTML & CSS

26 svar · 1 012 visningar · startad av überfuzz · sida 2 av 2

Frågan, av überfuzz

När jag testar en sida jag gjort i <http://validator.w3.org/> säger den att det är ganska okej, om jag fattar rätt. Jag har tydligen inte valt någon Doctype eller någon Character Encoding. Hur gör jag det, alltså hur talar jag om för webläsarna vilken doctype och character encoding jag använt?

Läs frågan i sin helhet →
Medlem sedan nov. 20051 596 inlägg
#21

Va fick du igenom den med target_blank???

Medlem sedan apr. 2006409 inlägg
#22

tanten> ja den godkände:
<a href="javascript:void(0)" onclick="window.open('formmail.php','_blank','height=500,width=300,directories=no,location=no,menubar=no,resizable=no,scrollbars=no,status=no,titlebar=no,toolbar=no')">Kontaktformulär</a>

'_blank' med andra ord.

Medlem sedan nov. 20051 596 inlägg
#23

Lite lureri då eftersom validatorn inte läser target någonstans.
Men du kan ju tänka på det ändå, eftersom det är besvärligt med popuppare för många, bl,a screenreaders och jag vet inte hur det är för mobil eller handdatorer. För du skulle ju kunna få plats med det på sidan.

Medlem sedan nov. 20051 596 inlägg
#24

En sak till som inte är valideringsfel men lite varning på att det kan bli fel.
<link rel="stylesheet" type="text/css" href="style1.css" />
att du får med den lilla type=... också, vilket du inte har nu.

Fick inte med länken http://infohound.net/tidy/

Medlem sedan apr. 2006409 inlägg
#25

Tanten>Vad gör den lilla type:en för något?

En fråga till:
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml" xml:lang="sv" lang="sv">
sv = svenska... hur fungerar åäö om jag använder mig av den här koden i <html>-taggen. Behöver jag inte skriva å ä ö osv..?

Medlem sedan juli 20013 378 inlägg
#26

Hmm...

Språket du anger med lang och xml:lang är bara information om vilket språk du använder och har ingget med språkets teckenuppsättning att göra.

Hur åäö tolkas har med teckenkodningen i dina filer att göra och anges separat med t.ex. headern Content-Type eller (om vi pratar bakåtkompatibel XHTML eller HTML) motsvarande metatagg .

Om teckenkodningen du anger i Content-Type (se t.ex. zcorpans råd ovan) stämmer med den teckenkodning ditt redigeringsprogram/php-program använder när koden sparas behöver du inte "aumla" dina åäö.

/red:
"den lilla type:en" talar om för webbläsarna att du använder CSS som stilmallsspråk. HTML/XHTML är förberett för att fungera tillsammans med andra stilspråk än CSS även om det just nu i princip bara är CSS som används/stöds/finns rent praktiskt - och tar du för vana att ange type slipper du oroa dig för att det dyker upp någon ny webbläsare som väljer att inte ladda stilmallen om stilspråket inte är angivet ;)

Medlem sedan apr. 2006409 inlägg
#27

Jaha. Då fattar jag. Tack!

263 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.1dc6f849
118 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
133 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
127 ms — ändringar (db)