Jobbigt att skriva <span style="font-family: Verdana; font-size: 11px">?
Funderingar kring Html4
27 svar · 453 visningar · startad av Pace · sida 2 av 2
Trådstarten, av Pace
Kommer \<FONT\> att försvinna i Html4, och \<CENTER\> likaså (dvs bytas ut mot div)? Var kan man läsa mer om dessa förändringar i så fall.
Läs hela trådstarten →Speciellt när du kan förkorta det;
<font face="Arial" size="3">Foo</font>
<span style="font:12pt Arial;">Foo</span>
... ingen större skillnad.
<FONT> och <CENTER> försvann för att de inte tillför något. Dessutom uppmuntrar de till att lägga layout-kod i innehållet, något som är lite smått korkat. Genom några enkla rader kod kan jag ändra om alla mina sidor, eftersom de inkluderar en och samma CSS-fil.
Gör inte samma misstag som jag gjorde när jag började med CSS: döp inte beskrivningar till 'black' eller 'bigtext'. Använd de korrekta namnen: 'contents' och 'navigationLink'.
Jorgen: jag fattar.
Chainsaw: Vad jag menar med "vanligt folk" är personer som kan snickra lite webb, men inte jobba med det. Givetvis kommer inte "riktigt vanligt folk" att lära sig HTML, de har ju svårt att sätta på datorn.
Jag tror att <FONT> kommer att stödjas av webbläsarna ett tag till oavsett vad standarden säger. Det blir nog lite stökigt om IE6 inte stödjer FONT; 3 miljarder websidor som inte går visa riktigt.
::dap
Även jag har svårt att tänka mig att stödet för <font> skulle försvinna ur IE under den närmsta tiden. Dock är jag inte ett dugg förvånad om det inte stödjs av... Tja... Säg en läsare som släpps för Playstation eller mina skor.
Så länge webbläsarna stöder HTML så kommer de väl stöda <font> och <center>. Det finns ju med i HTML 4 även om de inte är "stricta". Och eftersom att det inte kommer någon senare HTML version så kommer de ju hänga kvar.


