Hejsan, eftersom detta är min första post här på forumet så hoppas jag att jag skriver i rätt forum nu. Aja till mitt problem, det är så att jag håller på med en sida just nu, som förhoppningsvis ska bli min blog inom en snar framtid. Eftersom ca 50% av sidan är klar så tänkte jag att jag skulle ta mig en titt på den i firefox och upptäckte till min fasa att sidan buggar rejält.
En viktig sak att tänka på när du använder float är att du måste återställa ordningen innuti din div då allt ligger flytande (float) där inne.
Detta medför i ditt fall att div´en som bakgrunden ligger i inte har något fast innehåll, eftersom allt just ligger flytande.
Återställer ordningen gör du med: clear.
Med andra ord: Innan du avslutar din div som heter rutan, så återställer du ordningen, ex:
Jag vet inte riktigt, tycker det är c.a 500% roligare att jobba med att designa en ny hemsida än att koda den, därför brukar det bli en hel del uppdateringar till minna sidor :)
253 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.1dc6f849