Hallå, arbetar med xhtml strict mallar för ett projekthanteringssystem jag ska utveckla. Mallarna har jag fått att fungera fint i Explorer nu men i Mozilla vill det inte fungera likadant.
Det som händer är att den globala navigationen (knapparna) blir för breda och 1 rasar ned 1 steg för mycket. Samt att centreringen av sidan horisontellt inte fungerar längre. Why?
Sen är det lite små justeringar som jag säkert kan hugga tag i själv.
Kan tillägga att både XHTML och CSS validerar hos W3C.
Safari har jag inte checkat alls än så det lämnar jag till senare :D
För att centrera sidan så måste du ha margin-right och margin-left satta till auto, vilket du nu har, men på fel element.
Sätt det på #pageWrapper och det kommer att fungera bättre. Fast då får du ta bort position absolute och left och top.
Det som hände förut var att du hade den satt till 750px bred, i den har du #systemCore med margin:0 auto; Den centreras inte då, eftersom #systemCore också är 750px, fanns ingen plats runt omkring att ha automarginaler på.
Sen att knappara inte hamnar på samma rad i Mozilla, du har margin-right satt till 2.5px. Finns inte en halv pixel på en skärm, så IE och Opera sätter den till 2px, medan Mozilla verkar avrunda den upp till 3px. Ändra till 2px och problemet är löst.