Om du behöver mycket djup i bilden, så är det dags att öka bländartalet.
I vilka specifika situationer kan det vara bra att ändra slutare och bländare?
kortare slutartid till rörliga objekt - så långt är jag med.. Men specifika situationer?
16 svar · 457 visningar · startad av rozie
I vilka specifika situationer kan det vara bra att ändra slutare och bländare?
kortare slutartid till rörliga objekt - så långt är jag med.. Men specifika situationer?
Om du behöver mycket djup i bilden, så är det dags att öka bländartalet.
Dåligt med ljus = lång slutartid och/eller litet bländartal (man kan släppa in mer ljus antingen genom att ha slutaren öppen längre, eller genom att göra bländaröppningen större).
Robban skrev:
(man kan släppa in mer ljus antingen genom att ha bländaren öppen längre, eller genom att göra bländaröppningen större).
Du menar väl ha slutaren öppen längre? ;)
* Kort slutartid fryser motivet
* Liten bländaröppning ökar skärpedjupet (finns fler faktorer som påverkar skärpedjupet)
* Lång slutartid ökar risken för rörelseoskärpa (alltså kan det då vara bättre att öka bländaröppningen)
I vilka specifika situationer kan det vara bra att ändra slutare och bländare?
Jag skulle vilja säga att det är något man ändrar hela tiden beroende på motiv och ljusförhållande.
tackar för era utomordentliga förklaringar!
* vad är det som gör att man med funktionen "makro" kan fokusera bättre på extrema närbilder?
* ISO - nån som vill förklara?
* Makro-läget brukar innebära att objektivet "skjuts" ut en bit från filmplanet. Då kan det fokusera på nära avstånd. Det finns vissa objektiv som redan innan går att fokusera över ett brett område. Då behövs inget speciellt makroläge.
* ISO - I fotosammanhang en standard för att tala om vilken ljuskänslighet en film har. Brukar anges som tex 100/21. Är egentligen en hopslagning av den gamla amerikanska standarden ASA och den tyska standarden DIN. Enligt ASA hade känsligheten angetts som 100 i detta fall. Enligt DIN, 21. Det kan vara av intresse att veta att alla tre standarderna används i alla möjliga sammanhang som inte har med fotografi att göra. Många har säkert hört talas om DIN-standarder för kontakter inom hemelektronik (inte så vanligt idag) och för anslutningar till brandposter. ISO förekommer för skilda saker som certifieringar av företags arbetssätt, och organiserande av metadata, bland mycket annat.
ISO kan jag justera på min kamera - användningsområde i olika situationer?
* hur kan man när man fotar objekt på olika avstånd (i samma foto) men få bästa möjliga fokus?
ISO-inställning: Är det mörkt är det bra att kunna höja känsligheten. Då reducerar du risken för skakningsoskärpa då du kan använda en kortare slutartid. Priset är att det blir mer brus i bilden. Därför rekommenderar jag att du använder stativ och fotograferar med lägsta ISO-inställningen.
Objekt på olika avstånd: Då får du se till att ha ett stort skärpedjup. Det får du genom att använda en så liten bländare som möjligt (så stort tal som möjligt).
tack ulfT!
men ska man alltid justera bländare och slutare parallellt? alltså om jag minskar bländaren ska jag har längre slutartid?
Ja, om du vill ha samma exponering. Annars blir bilden underexponerad i det fallet.
(om du orkar) - begreppet underexponerad?
Underexponerad innebär att filmen/CCD:n fick för lite ljus. Då kommer de mörka delarna av fotot att vara mycket mörka, och sakna detaljer. Om du tittar på ett histogram för en underexponerad bild, kommer du se att de flesta pixlarna samlar sig någonstans runt noll-nivån för ljusintensiteterna som bilden kan klara. Du har alltså inte utnyttjat bildens omfång optimalt för att fånga detaljerna.
tackar ödmjukast!
är ni mer intresserade av standarder i gemen, så är vår site https://www.sis.se ett bra val =)
sååå intresserad är jag inte ;)
men tack ändå!