Har du några bra tips på hur man ska fota flygplan?
Öva öva öva, vilket gör digitalkamera underbart eftersom man kan skrota de dåliga omgående :)
Klarar man sig med en digitalkamera med 6x optisk zoom?
Hmmm, vad jag minns så är väl digizoom = x*35mm? Och isåfall blir det ~210mm vilket räcker finfint ;)
För att promota mina bilder ytterligare lite så kan vi ju jämföra med några av mina bilder...
http://www.airliners.net/open.file/342334/
Kamerainställningar, 85mm (~135mm med normal 35mm kamera), f/8, 1/750s och ISO-100
http://www.airliners.net/open.file/342331/
Här är lite längre bort dock, 240mm (~380mm), f/8, 1/1000s och ISO-100, här är planet stillastående så det är ett tillfälle där stativ faktiskt kan vara bra att ha (iaf när det blåser kalla vindar)
http://www.airliners.net/open.file/241250/
En av mina första bilder, tagen med en simpel 1.2MPixel kamera när Dala Airport i Borlänge hade öppet hus den 1 Juni förra året, ett ypperligt tillfälle att komma nära planen vilket är lite mer avslappnat än att börja på de i rörelse.
Turligt nog råkar jag veta att det är en flygdag på Frösö flygplats den 16e Augusti, vilket borde ge bra tillfällen att komma nära planen :)
Och vad gäller flygplan i rörelse är väl det viktigaste att komma ihåg är att de rör sig i 200-350km/h, vilket gör att du vill ha snabb slutartid, även om du lär få öva ett tag på att hinna med, speciellt om du står nära planen :)
Bästa tipset är väl att helt enkelt hitta lite ledig tid, och fara ut till närmaste flygplats och prova fota lite, kolla upp lite trevliga platser att stå på, förslagsvis med solen i ryggen och låt kameran gå varm :)
Trafikinformation för Östersund finns hos LFV, här för ankommande, och här för avgångar, vilket kan vara trevligt så man inte står där i onödan. ;)