http://www.konicaphoto.co.uk/kd400z.htm
En kamera som jag tänker skaffa som "backup" till min Canon D60.
Pris hos Expert 5.995:-
http://www.expert.se
9 svar · 521 visningar · startad av Peter_B
tänkte köpa en digitalkamera för att använda i hoppysyfte, typ semesterbilder och sånt.
kollade runt i butiker och på nätet men känner mig lite förvirrad. jag har dock listat ut att minst 2-3 megapixel bör man ju ha för att få bra bilder. men där stannar det ju ;)
Jag har väl ingen större brist på pengar så en 4-5 tusen tänkte jag lägga ut. kanske lite mer om det är motiverat.
jag kan inte så mycket om fotografering men vill gärna lära mig mer. så vad har jag för val på kamera? och var borde jag handla den?
har hittils funderat på en minolta F-100 eller kanske en konica kd-310z.. men det finns förmodligen bättre? har hört att folk är väldigt nöjda med sina nikon-kameror.
http://www.konicaphoto.co.uk/kd400z.htm
En kamera som jag tänker skaffa som "backup" till min Canon D60.
Pris hos Expert 5.995:-
http://www.expert.se
http://www.expert.se/bilder/div_image/konica400_testbild_stor.jpg
Testbild från samma kamera ... (stor bild)
den kameran verkar vara intressant. men är det nödvändigt med 4mp över säg 3? ser man verkligen skillnad?
Min Nikon Cp775 har varit kanonbra ändå tills den gick sönder för någon vecka sedan. Är förmodligen nåt fabriksfel så jag kommer få en ny... men Nikon är mycket, mycket bra tycker jag.
Kolla in Nikon Coolpix 4300! Den ligger visserligen på 6500:- på Netonnet.se, men den verkar ha allt...
Frågan är ju om jag vill ha "allt" ;)
även om jag inte tänker köpa billigast möjliga så kanske jag inte tänker lägga 7-8 tusen..
vill ha en sjuste prisvärd kamera helt enkelt ;)
Isåfall köper du en Nikon Coolpix 775, förslagsvis på netonnet.se.
Spelar liksom ingen roll hur många om det är 4 mp när priset är det samma som för en 3 mp med samma funktioner/strlek.
Att det finns plats för 2 olika minneskortstyper är ju ett +. :)
Ett - för min egen del är att det inte är ngn av dem som överensstämmer med de minnen som jag redan har ... :(
kolla in https://www.cyberphoto.se
Här kan du hitta en hel del information!
Jag köpte en kamera ganska nyligen. Ville ha något att ta hobbybilder med men även rätt bra bilder på mer intressanta motiv. Jag köpte en Olympus Camedia Z2040 och är mycket nöjd med den. Dess efterföljare kanske skulle vara något?
http://www.cyberphoto.se/olympus/3020.php
Tycker jag är en mycket bra kamera för runt 5k.
Har själv en Fuji Finepix 2800 som jag är helnöjd med! :) :bire