webForumDet fria alternativet

Världens bäst tagna foto?

Fotografering

6 svar · 403 visningar · startad av trexter.com

Medlem sedan apr. 20021 203 inlägg
Frågan#1

Jag kan ingenting om foto men finns det något foto som anses vara världens bästa?
Ungefär som Mona Lisa i konstens och tavlornas värld...

:)

Medlem sedan juni 20019 024 inlägg
#2

Jag anser att det är omöjligt att utse ett sådant foto.

Men det skulle inte förvåna mig om någon "konstvetare" anser att bilder som följer gyllene snittet till 100% etc etc är den bästa.

Medlem sedan dec. 19996 588 inlägg
#3

De bäst tagna fotona är nog de som berör folk, dvs bilden från Vietnamn när en amerikansk soldat riktar en pistol mot ett gråtande barns huvud, eller när ett barn springer naken, sönderbränd av napalm. Eller andra bilder som sätter sig på näthinnan och finns där, för alltid. Jag tror inte det är bilder som följer gyllene snittet eller nåt liknande, utan bilder som berör människor.

Medlem sedan dec. 19996 522 inlägg
#4

Håller på cyberpet helt och hållet. Allt ligger i betraktarens öga, eftersom foto är en konst

Medlem sedan dec. 19992 751 inlägg
#5

Det är definitivt som Petra säger. En bild som etsat sig fast i mitt minne är den jag fick se som avskräckning när jag praoade på ett däckföretag.

Det var en bild på ett märke i taket. Märket var gjort av en man som pumpat ett lastbilsdäck för hårt. Däcket hade exploderat och mannen hade av någon anledning befunnit sig ovanpå däcket. Han flög upp i taket varpå märket kom till.

Inte på något sätt en bild med bra skärpa eller färgdjup. Däremot en perfekt bild för andra lägen.

Medlem sedan juni 20019 024 inlägg
#6

Japp, håller med, det ligger i betraktarens öga.

Jag finner det också ganska konstigt att namnet på en tavla avgör prislappen på den. Tavlor är snarare en industri än en konstform. Precis som filmen.

Medlem sedan juni 20019 519 inlägg
#7

jag minns i en foto tidning... så hade någon skickat in på en bäck.. och mixtrat så att rörelserna i bilden hade smetats ihop.. var hur vackert som helst

283 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
133 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
148 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
132 ms — ändringar (db)