Allvarligt talat tror jag det är roligare att fotografera om man är aktiv som fotograf, dvs man ser nåt intressant och sen tar en bild av det istället för att leka "övervakningskamera". Fotograferar man aktivt kan man också på ett helt annat sätt komponera sina bilder så att man får med det som är viktigt eller intressant i bilden.
En sån här bild får man inte på ditt sätt. Även om min bild är lite suddig på grund av mörkret och inget att stödja sig mot för att få en skarp bild.
------------------
/Petra If you see someone without a smile, give them yours.
Du har rätt... :)
Än en gång: Snygg bild!
Förresten, har du något bra boktips om fotografering? Gärna en som täcker grunderna i fotografering, men även innehåller mer avancerade saker?
Jag har ingen lust att starta en ny tråd i ämnet.
------------------
640 kilobyte borde räcka för vem som helst. Bill Gates 1981
Absolut bäst för partybilder: höftskott. Det finns ingenting som ger så underbart fula bilder som när en dåre knalla omkring med en kamera i näven och helt oförberett sliter upp den i hyfsad höjd och klämmer av en bild. Digitalkamera rekommenderas.
------------------
Överraska din chef: kom till jobbet i tid idag.
AeroSol, jag är ledsen men jag har inga tips. Jag är självlärd och kikar mest på andras bilder. Det är annars ett bra tips att kolla varför du gillar en annan bild.
------------------
/Petra If you see someone without a smile, give them yours.
AeroSol >>
En bra bok om naturfotografi med helt underbara bilder är "NATUREN som fotomotiv" av Terje Hellsö.
Utgiven 1992 av Spektra. ISBN 91-7136-427-7
CyberPet: Tack iallafall! Jag är imponerad av att du är självlärd och tar så fina bilder!
Chainsaw: :e Oskriven regel: Om någon glömmer sin kamera på bardisken måste man ta minst ett kort...
Patrik: Tack för tipset! :D, jag ska kolla upp det!
------------------
640 kilobyte borde räcka för vem som helst. Bill Gates 1981
Glömda kameran på bardisken kan vara kul, särskilt om det är ägaren som just då smörar för den där fina tjejen och inte vet om att du varit där med hans kamera och dokumenterat. Särskilt kul blir det ju förstås om fru/flickvän framkallar filmen. :e
------------------
/Petra If you see someone without a smile, give them yours.
260 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.2f471f9e