webForumDet fria alternativet

Hjälp med inköp av kamera

Fotografering

4 svar · 475 visningar · startad av Tulork

Medlem sedan aug. 2004903 inlägg
Frågan#1

Är på jakt efter en kamera som ska användas flitigt under en tågluff i sommar. Budgeten är stram, men kan sträcka mig så långt som 2500kr.

Det vore bra om kameran finns i något av följande varuhus:

Siba
Elgiganten
OnOFF

Men det är inget krav.

Jag vet att det finns många i detta forumet som är grymma på kameror och det är därför jag skriver inlägget här. Själv har jag ingen koll på vad man ska kolla efter när man köper kamera :bire

Medlem sedan juni 200032 967 inlägg
#2

Hej!

Jag köpte en Nikon Coolpix S700 för 2500:- för ett tag sedan och är riktigt nöjd. Liten och smidig, stor display, hyfsat snabb reaktionstid och massor av pixlar.

http://www.elgiganten.se/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/store-elgigantenSE-Site/sv_SE/-/SEK/El_DisplayProductInformation-Start;pgid=p2Gz6oZKCO5SR0EjA9JBwx1h0000hJBnSGB7?ProductID=3ibD4QFHLNcAAAEV8Q1_MkxC&CatalogCategoryID=6h7D4QFHnVYAAAEOjLpZtSy8

Jag köpte även en aningen billigare Coolpix (minns dock inte modellnumret) till min mor i våras - även den känns prisvärd.

Om jag skulle köpa idag skulle jag säkert köpa en Coolpix. Leta efter någon som verkar trevlig, och sedan läsa recensioner och titta på bilder på exempelvis http://www.dpreview.com/reviews/specs/Nikon/ eller http://www.steves-digicams.com/hardware_reviews.html .

Mvh

Medlem sedan mars 2001363 inlägg
#3

Jag tänkte just föreslå en Canon PowerShot men alla deras modeller i den prisklassen verkar utgågna (tittar på www.cyberphoto.se). Men om du kan hitta någon så är det värt att kolla på som alternativ tycker jag, i en butik kanske du får möjlighet att kolla lite på dem att jämföra.

Medlem sedan aug. 2004903 inlägg
#4

tack för tipsen... ska kolla lite närmare på Nikon Coolpix

Medlem sedan juli 200412 913 inlägg
#5

Panasonic LX2 kanske

268 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
129 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
135 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
126 ms — ändringar (db)