webForumDet fria alternativet

EOS 400 Flashkort?

Fotografering

4 svar · 454 visningar · startad av Zaiman

Medlem sedan dec. 20014 239 inlägg
Frågan#1

Hmm har inte kollat med instruktionsboken ännu, men letat på nätet efter hur fort Canon EOS 400D kan skriva till korten. Men inte hittat.

Även om det känns skönt att ha ett snabbat kort så vill jag veta om jag verkligen utnyttjar hastigheten? Om jag ska inhandla fler kort så kan det vara bra att veta. Onödigt att köpa snabbt kort om det inte nyttjas.

Någon som vet hastigheten som kameran skriver till kortet med?

Medlem sedan dec. 20014 239 inlägg
#2

Inte står det i manualen heller.

Ingen som vet? Kanske lönar det sig inte att köpa de snabbaste korten utan det är vettigare att lägga pengarna på storleken av kort?

Idéer mottages tacksamt :)

Medlem sedan aug. 20011 946 inlägg
#3

Hastigeheten kan ju också vara viktig om man har stora kort och en snabb kortläsare som kan nyttja kortens maxhastighet och man har ett behov att tömma snabbt.

Medlem sedan dec. 20014 239 inlägg
#4

Jo visst, men vet jag att kameran läser och skriver kortet i högsta hastighet? Speciellt när jag har kortet i kameran och usb-sladden mellan kamera-dator?

Lite av grundfrågan i tråden :)

Medlem sedan juli 200412 913 inlägg
#5

Jag läste här:
http://www.dpreview.com/reviews/canoneos400d/page12.asp
Under "File Flush Timing" står det 4-5 Mb/s. De hade använt ett Extreme IV. Borde väl vara iaf hyffsat exakt.

265 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.1dc6f849
127 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
135 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
120 ms — ändringar (db)